Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

- Vil ha økt skatt fra 500.000 kr

FULL GASS: Kristin Halvorsens undersåtter går inn for store skatteendringer. FULL GASS: Kristin Halvorsens undersåtter går inn for store skatteendringer. Foto: Falch, Knut ( SCANPIX )

Sentrale SV-ere vil ha økt skatt på inntekt fra 500.000 kroner. Men noen slipper unna.

  • Skriv ut artikkel
  • Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 21.08.08 16:10 | Sist oppdatert 22.08.08 13:20

Avstemning:

Er du villig til å betale mer i skatter og avgifter?

SV vil presse på for at de rødgrønne skal gjøre store endringer i skatten fra 2009. Det viser en ringerunde blant fylkeslederne i SV som Nettavisen har gjort.

Sentrale politikere i Sp har allerede luftet tanken om at også Sp bør gå bort fra skatteløftet fra 2005 om å ikke øke skattene. Dermed står Ap alene blant de rødgrønne om å ikke flagge at de vil legge om skattene radikalt.

- Hvem er rik?
Verken SV-leder Kristin Halvorsen eller nestleder Audun Lysbakken vil si konkret hvordan de vil at skattene skal være. Men diskusjonen om skatter pågår nå for fullt i SV siden partiet skal legge fram sitt forslag til nytt partiprogram i oktober.

Alle fylkeslederne som Nettavisen har snakket, med, går inn for å bruke skattene til omfordeling. Det betyr at de som tjener minst skal få mindre skatt, mens de som tjener mest skal få mer skatt. Spørsmålet blir da hvem SV-erne mener er «rik» og hvem som er «fattig».

Les også: Åpner for skatteøkninger

Fylkeslederen i Nordland Marit Tennfjord mener at de med årsinntekt fra 600.000–700.000 kroner bør betale mer skatt.

- Det er en relativt høy innekt, men det er vanskelig å si hvor grensa går, sier hun.

- Skal slippe skatt
SV-erne ønsker å bruke skatten til å omfordele penger. Fylkeslederen i Møre og Romsdal, Olav Hauge, vil ha en omlegging av skattepolitikken som innebærer at personer som tjener under 250.000 kroner i året slipper å betale skatt.

- De fattigste i landet skal ikke behøve å betale skatt. Samtidig ser vi at de som har høyest inntekt og formue kan bidra mer. Vi vil snu opplegget til Høyre om å gi skattelette til de som har mest, sier Hauge.

- Men er det mange nok rike i landet til at deres økte skatter skal kunne finansiere økt velferd, må ikke middelklassen regne med å måtte betale mer?

- De ti prosent rikeste tok ut 40 milliarder kroner i skattefritt aksjeutbytte i 2003. Hvis det hadde vært 28 prosent skatt på utbyttet, ville det utgjort 12 milliarder kroner til fellesskapet.

- Må kunne kjøpe egen bolig
Kjetil Bjørklund, som er fylkesleder i Oppland SV, mener at SV ikke skulle bundet seg til å ikke endre skattenivået fra 2004 da de gikk sammen med Ap og Sp i 2005.

- Skattedebatten handler ikke om at vanlige folk skal få større skattebyrde. Tvert imot, det er de rike som skal bidra mer.

- Hvor bør grensen for å betale toppskatt gå?

- Jeg vil ikke sette et nivå for når en er blitt rik. For meg handler det ikke om hvilken sum en tjener, men om en har råd til å skaffe sin egen bolig. Men jeg tror at de aller fleste mener at når en beveger seg mot mellom 500.000 - 800.000 kroner, da tjener en nok til å bidra mer. Men det er jo noen som tjener 20 – 30 millioner kroner, da snakker vi om oppsamling av rikdom.



FØLGER I SØSTERENS FOTSPOR: Vladimir Erik Vukicevic i aksjon under Bilsett Games.

Se, en ny Vukicevic!

Sport

– Jeg er utrolig imponert, sier storesøster Christina Vukicevic.
Ezinne: Satte ny, norsk rekord
Ndure: - Beklager, Bislett!
Spyd-Andreas: - Klart dette var en nedtur

Les mer
SMØRSANGER? Denne statuen av popkongen er ikke laget i smør. Men snart kan også dette bivånes på Iowa State Fair...

Jacko foreviget i smør

Musikk

Bisarr statuehyllest til den avdøde popkongen.

Les mer
DØDSBRANN: 25 personer var en stund innesperret i den voldsomme brannen som herjet denne høyblokken i London.

Seks omkom i storbrann

Nyheter

Tre barn blant de døde.

Les mer
TIL UNITED: Michael Owen er klar for Manchester United.

Owen til United

Fotball

Manchester United bekrefter at spissen spiller for dem neste sesong.

Les mer
PRESIDENT? Etter at Sarah Palin nå trekker seg som guvernør i Alaska, spekuleres det i om hun satser på å bli republikanernes nye presidentkandidat.

Palin trekker seg

Nyheter

Flere tror Sarah Palin vil bli presidentkandidat. Se video.

Les mer
ERFARING: - Bassenget er for å kjøle seg ned, men det funker jo også sosialt. Det er mange som gjerne kan tenke seg oppi, flirer Carsten (t.v.) og Michael.

– Mange vil oppi

Musikk

Roskildefolket finner løsninger på heteproblemet.

Les mer

Tips oss

Send sms og mms til 1930 med ditt tips tips@nettavisen.no

Fakta i samarbeid med 1881

Blogglisten