Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
MUF-ERE: Shagol Mohammed Ali (t.v.) har hatt midlertidig opphold i Norge i snart 11 år. Torsdag overrakte hun blomster til SV-leder Kristin Halvorsen. Her gjør hun seg klar til å gå inn på SVs landsmøte, sammen med Rona Eshani - som talte MUF-ernes sak på landsmøtet. Muf-ere er betegnelsen på en gruppe mennesker som har fått midlertidig og begrenset oppholdstillatelse i Norge
Foto: Arild J. Waagbø
Rona Ehsani (17) talte MUF-ernes sak i Bergen.
BERGEN (Nettavisen): Like før klokken sju torsdag kveld kom et 30-talls MUF-ere og deres støttespillere inn i salen der SVs landsmøte avvikles - til stående applaus.
Rona Ehsani (17), som talte de såkalte MUF-ernes sak, sier til Nettavisen at hun har engasjert seg i saken fordi hun vet hvordan de har det:
- Jeg bodde i Norge i åtte år før vi fikk innvilget asyl. Vi søkte i 2001 og fikk det innvilget i 2007. Jeg vet alt om hvordan det er å være utrygg, usikker og miste drømmene sine.
- De hører
Ehsani sier til Nettavisen at hun har blitt SV-medlem fordi partiet er lydhør
for asylsøkernes situasjon.
- De lar oss komme hit. Det hører på oss, sier Ehsani - som opprinnelig er fra Iran, på klingende bergensk.
Kristin Halvorsen fikk blomster av MUF-erne. Blomsteroverrekkeren var Shagol Mohammed Ali, som har hatt midlertidig opphold i Norge i snart 11 år.
TALSMANN: SV-eren Amir Payan er MUF-ernes talsmann. Han ble fulgt inn på landsmøtet av SV-stortingsrepresentant Akthar Chaudry (t.h.).
Foto: Arild J. Waagbø
På landsmøter
Amir Payan, som er talsmann for MUF-erne, sier at de vil oppsøke flere
politiske landsmøter utover våren.
- Vi prioriterer regjeringspartiene, så vi skal på Aps landsmøte og på LO-kongressen. Regjeringen må holde trykket på denne saken, så den ikke blir glemt. Nå står det igjen 134 uløste saker, sier Payan.
- Hva med de øvrige partienes landsmøter?
- Vi vurderer å dukke opp på alle sammen, sier Payan.