Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

- Må bli kjent med muslimene

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 24.04.06 10:58

Venstrepolitikerne Trine Skei Grande og Anne Margrethe Larsen synes det er for lite kontakt mellom den vestlige verden og muslimske land. Hva mener du?

Del på Facebook

«Fred baseres på tillit og respekt, og må i første rekke bygges gjennom mellommenneskelig samkvem og forståelse. Det er et problem at slikt samkvem i alt for liten grad eksisterer mellom de vestlige land og mange av de muslimske landene», heter det i et forslag de to stortingspolitikerne har lagt frem.

Mandag var det høring i Stortinget om forslaget til utvekslings- og samarbeidsprogrammer mellom muslimske land og Norge.

Forslagsstillerne ber regjeringen sette i gang utvekslings- og samarbeidsprogrammer for ikke-statlige organisasjoner, barne- og ungdomsorganisasjoner og politiske partier, blant annet for å forebygge terror.

Hva synes du? Diskuter i Veggavisen.

Medienes ansvar
- Mediene har et særlig ansvar i formidlingen av informasjon, og det gir klare krav både til kunnskap, kjennskap, kildebruk og utvikling av kontakter, sa leder i Norsk journalistlag (NJ), Ann-Magrit Austenå, ved høringen.

2. og 3. april arrangerte NJ et møte mellom norske og arabiske journalister i Oslo, blant annet etter initiativ fra TV 2 Nettavisens medarbeider Ashraf al-Khadra. Møtet tok blant annet for seg karikaturtegningene av profeten Muhammed som stod på trykk i europeiske aviser og vakte sterke reaksjoner i hele den muslimske verden.

- I Nordens små, homogene språkområder er man lite vant til at initiativer i våre land setter dagsorden ellers i verden. I internettets tidsalder kan man ikke lenger late som om en sak starter og slutter hjemme, sier Austenå.

Komiteen positiv
Andre nestleder i utenrikskomiteen Marit Nybakk (Ap) er positiv til forslaget, og håper Stortinget vil gå inn for å styrke ulike programmer som allerede er i gang for gjensidig utveksling.

- Grunnen til at vi gjennomfører denne høringen er for å skaffe en oversikt over hva som faktisk gjøres av de ulike organisasjonene, sier Nybakk til TV 2 Nettavisen.

Også Morten Høglund (FrP) i utenrikskomiteen er positiv til forslaget.

- Det er veldig interessant med interessen frivillig sektor i Norge har vist for å styrke utvekslingen mellom den vestlige og den muslimske verden, sier Høglund til TV 2 Nettavisen.

- Nøkkelen til en positiv utvikling er et økt samarbeid, og kan vi stimulere til det synes jeg det er bra.



Annonse

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: