Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Voldtektssakene i Oslo i helga får selv politikere til å føle frykt.
Foto: DANIEL LAABAK
Selv ikke lederen av justiskomiteen tør lenger gå alene i mørke gater i Oslo.
- Jeg kommer nok, i likhet med mange andre, å unngå de mest øde plassene i Oslo på kveldstid, sier Anne Marit Bjørnflaten (Ap) til Kanal 24.
Klikk og hør innslaget på Kanal 24
Bjørnflaten er skremt etter de tre grove voldtektsforsøkene i hovedstaden i helgen. Hun vil ikke kritisere politiet, men merker seg at politiets voldtektseksperter først kom på jobb mandag.
- Her har vi vært krystallklare hele veien. Voldtekt og grove voldtektsforsøk som det er forsøk på, skal ha høyeste prioritet i politiet, sier hun.
- Jeg forventer at politiet setter inn alle ressurser, sier hun.
Låser seg inn
Politiet tror samme mann står bak de brutale
voldtektsforsøkene i helgen. Siden nyttår er 15 overfallsvoldtekter anmeldt
i hovedstaden. Bjørnflaten synes det er skremmende at flere av disse skjer
når kvinnene låser seg inn i leiligheten sin.
- Det gjør det jo enda mer alvorlig. Det bidrar jo til å øke utryggheten enda mer. For da er det enda vanskeligere å forsvare seg enn når det skjer ute på åpen gate, sier hun.
Justisminister Knut Storberget (Ap) vil ikke kommentere saken.
- Dette er et politifaglig spørsmål som politidirektoratet må svare på, opplyser han til Nettavisen via sitt pressesenter.