Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Haga finsliper kravene

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 14.09.05 16:54

Jens Stoltenberg må bøye seg for Sp-leder Åslaug Hagas krav om 5,7 milliarder ekstra til kommunene hvis hun skal bli med i regjering.

Senterpartiets stortingsgruppe for neste periode.
Senterpartiets stortingsgruppe for neste periode.
Foto: Ingvild Jensen/TV 2 Nettavisen

Del på Facebook

STORTINGET (TV 2 Nettavisen): Milliardene til kommunene må på plass, bekrefter Haga overfor TV 2 Nettavisen.

- Er det et absolutt krav?

- Jeg uttrykker meg rimelig klart når det gjelder de 5,7 milliardene, så du er vel nokså nær, sier Senterpartiets partileder.

Tre hovedkrav
I dag startet Sps nye stortingsgruppe arbeidet med å forberede de kommende regjeringsforhandlingene med Ap og SV. Haga peker ut tre hovedkrav for Senterpartiet:

- Sp vil rydde opp i kommuneøkonomien. Det betyr flere hender i omsorgsarbeid, flere lærere og mer satsing på det lokale kulturlivet. Prislappen er 5,7 milliarder ekstra til kommunene.

- Sp krever en mer aktiv næringspolitikk, for å skape arbeidsplasser i hele landet. Det innebærer blant annet en langt stø rre satsning på samferdsel. Sp har gått inn for 30 miliarder kroner til samferdsel over ti år.

- Sp vil ta et krafttak for idrett og kultur.

Leser partiprogrammet
Haga og de andre stortingsrepresentantene skal nå gå nøye gjennom sitt eget partiprogram for å se hva de egentlig har lovet velgerne.

- Vi går igjennom programmet og identifiserer hvor vi har de vanskeligste punktene i forhold til de andre partiene, og hvor vi har de sterkeste interessene, sier Haga.

Statsrådskandidat
Med i stortingsgruppen er tidligere nestleder Lars Peder Brekk. Han var fiskeriminister i en kort perioden i sentrumsregjeringen i 2000. Han har ingen problemer med å skifte samarbeidsvenner i politikken. Brekk er med i alle spekulasjoner om hvem som er aktuelle som statsråder i Stoltenbergs nye regjering.

- Det er bestandig hyggelig å bli nevnt, smiler han.

- Det ble en veldig kort periode sist, så kanskje du får en ny sjanse.

- Sånn er livet. Jeg har ingen kommentar utover det, sier Brekk.

Snakker med seg selv
Partileder Åsluag Haga sier at hun er svært bevisst på å ikke snakke om taburetter, for å kunne fokusere utelukkende på forhandlingene om regjeringserklæringen.

- Dette diskuterer jeg ikke med noen. Det er ikke noe tema mellom de tre partilederne, og heller ikke innad i partiet. Men jeg snakker med meg selv, ler hun.

Stortingsgruppa skal nå oppnevne en forhandlingsdelegasjon, gi mandat til forhandlerne og være referansegruppe sammen med partiets sentralstyre. Målet er å bli ferdige med en felles regjeringsplattform til midten av oktober.



Annonse

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: