Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

TAR GREP: MySpace hiver ut kjente sexforbrytere fra nettsamfunnet. TAR GREP: MySpace hiver ut kjente sexforbrytere fra nettsamfunnet. ( EPA/SCANPIX )

MySpace hiver ut sexforbrytere

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 25.07.07 12:36

Nettsamfunnet MySpace fant 29.000 sexforbrytere blant brukerne. Nå hives de ut.

Del på Facebook

MySpace vil ikke risikere at sexovergripere bruker nettsamfunnet for å komme i kontakt med nye ofre - og tar nå grep for å rense opp.

Hele 29.000 amerikanske sexovergripere har fått stengt sine brukerkontoer. Oppryddingen kom etter at myndighetene i en rekke amerikanske stater krevde at MySpace skulle redegjøre for hvor mange sexforbrytere som benyttet seg av nettsamfunnet.

- Vi er fornøyd med at vi har klart å identifisere og fjerne sexforbrytere fra siden vår, og håper andre følger vårt eksempel, sier sikkerhetssjef i MySpace, Hemanshu Nigam, til AP.

I USA finnes det et statlig register over dømte sexforbrytere. Foreløpig finnes det ikke lignende lister i Europa. Men i Sverige kan barn og unge registrere krenkelser på internett til nettstedet squill.se. Der kan andre brukere sjekke opp e-postadresser og chattealias mot en database, for å finne ut om flere har opplevd krenkende atferd fra brukeren.



Annonse

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: