Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
FRYKTER BRANN: Forhandlere av alle flatskjermer blir nå pålagt å selge brannsikring. (Illustrasjonsfoto)
( LG )
På grunn av stor brannfare må flatskjermforhandlere nå også selge sikkerhetsutstyr.
Mens Post- og teletilsynet tidligere har nøyd seg med å advare mot brannfare, skjerper de nå kravene.
Siden kabelnettet er strømførende, kan det nemlig begynne å brenne i en tv som følge av feil i et elektrisk produkt hos naboen.
- Feilen kan forplante seg gjennom kabel-tv-nettet. Vi ser at folk uten å være klar over det kan sette seg selv i fare, sier Einar Lunde i Post- og teletilsynet til P4.
I samarbeid med Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap og stiftelsen Elektronikkbransjen pålegger de selgere av alle typer flatskjermer å selge et såkalt galvanisk skille som forhindrer at jordfeil sprer seg og skaper varmgang og brann.