Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Nokia lanserer flere telefoner som helt sikkert kommer til å bli mye å se i tiden fremover. Nokia lanserer flere telefoner som helt sikkert kommer til å bli mye å se i tiden fremover.

Her er Nokias nye super-mobiler

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 11.02.08 13:15

Nokia lanserer fire nye GPS-telefoner og tar personlig navigering et skritt videre. Se nyhetene her!

Del på Facebook

BARCELONA (Nettavisen): Nokia lanserer fire nye avanserte mobiltelefoner på årets Mobile World Congress i Barcelona. Nokia har lagt stor vekt på konvergens og forbedrede GPS-tjenester på årets nyheter.

Alle telefonene har stort fokus på både kamera-, multimedia- og navigasjonsmuligheter. I tillegg har alle støtte for rask nedlasting over Turbo-3G og forbedrete kartmuligheter med lanseringen av Maps 2.0.

Les også om Sony Ericssons store mobilslipp her.

Ny GPS-teknologi
I tillegg har Nokia fått på plass a-GPS eller assisted GPS som gjør brukeropplevelsen bedre og raskere, ettersom satellittnavigasjon får ekstra assistanse fra nettverksbaserte posisjoneringstjenester.

Ettersom alle de nye telefonene har GPS, har alle fire også fått støtte for geotagging. Dermed blir det lagret i bildeinformasjonen hvor bildet er tatt. Da blir det både enklere å huske hvor du har vært, og enklere å organisere bildene dine.

- Nokia handler om å tilby integrerte løsninger. Vi lager funksjonelle, pene produkter som fungerer og virker godt sammen. Vi legger nå grunnlaget for den neste generasjonen mobiltelefoner, sier Nokia-sjef Olli-Pekka Kallasvuo.

Kamera i fokus
Nokia 6220 Classic er en av de store nyhetene fra Nokia denne våren. Telefonen har et kamera som tar bilder i 5 megapikslers oppløsning, med autofokus og ekte xenon-blits.

Med 6220 skal det bli enda enklere å knipse, publisere og dele bildene dine med andre. Nokia tror kameramobiler i enda større grad kommer til å ta over for det kompakte digitalkameramarkedet, og mener 6220 Classic er et ypperlig, prisgunstig alternativ i dette segmentet.

Skjermen måler 2,2 tommer, noe som bør være nok både til å vise frem bildene du knipser, til å surfe på nettet og til å få nytte av navigasjonsløsningen.

I tillegg til 3G og Turbo-3G har 6220 Classic støtte for edge, slik at du også får brukbare surfehastigheter der hvor 3G-utbyggingen lar vente på seg.

Telefonen har 120 megabyte internminne og støtte for minnekort opp til 8 gigabyte.

Nokia 6220 Classic er forventet å være klar for butikkhyllene rett over sommeren, og vil ha en prislapp på rundt 3250 kroner

Navigasjon står stadig i større fokus hos Nokia.Navigasjon står stadig i større fokus hos Nokia.

Ny navigator
For å understreke at Nokia satser stort på GPS lanserte de mandag også en ny Navigator, Nokia 6210 Navigator.

Nokia 6210 Navigator er den første mobilnavigatoren med spesialtilpasset navigasjonsløsning for fotgjengere. I tillegg har den innebygget kompass, som gjør det enklere å følge med på hvor du befinner deg.

Den nye navigatoren har en 2,4 tommers skjerm som også bidrar til at du enkelt kan følge med på navigeringen, enten du er i bilen eller til fots.

- Nokia 6210 Navigator både ser og føles fantastisk ut og er rik på multimediafunksjoner, sier Kallasvuo.

Også 6210 Navigator vil leveres med det nyeste kartsystemet Maps 2.0, som i tillegg til gi forbedret brukeropplevelse både støtter satellittkart og hyperkart.

Beta-versjonen av Maps 2.0 skal være klar allerede i løpet av februar, og skal være kompatibel med alle Nokias Series 60-telefoner på markedet. I tillegg lover Nokia å komme med en løsning for Series 40-telefonene i løpet av året.

Nokia 6210 Navigator har et kamera som tar bilder i 3,2 megapikslers oppløsning, og kan dermed sies å være nok en komplett multimedia computer fra finnene.

Navigatoren er forventet klar for butikkhyllene rett over sommeren, med en prislapp på rundt 3000 kroner.

Den nye bestselgeren? N78 har definitivt potensiale som oppfølger til ekstremt populære N73.Den nye bestselgeren? N78 har definitivt potensiale som oppfølger til ekstremt populære N73.

Suksessoppfølger
Nokia har hatt enorm suksess med N73, og nå lanserer selskapet oppfølgeren Nokia N78.

Nokia N78 bygger på samme lest som N73, og har stort fokus på foto, navigasjon, musikk og ikke minst konvergens. I tillegg har telefonen en FM-sender slik at du enkelt kan spille av mobilmusikken din på hvilken som helst radio – for eksempel i bilen.

Også N78 har a-GPS og støtte for geotagging av bilder. I tillegg støtter telefonen Turbo-3G og trådløst internett (WIFI), slik at du alltid har raskest mulig tilgang til internett.

Telefonen har selvsagt Nokias velkjente musikkspiller, et 3,2 megapikselkamera og støtte for minnekort med lagringskapasitet på opp til 8 gigabyte.

Nokia N78 blir tilgjengelig i løpet av andre kvartal, og skal ha en pris på rundt 3500 kroner.

Nytt multimediamonster
Nokia N96 er oppfølgeren til nok en suksessmodell, nemlig Nokia N95.

- Nokia N96 er alt N95 er bare mye bedre. Nokia N96 har mer minne, flere applikasjoner, bedre video, større skjerm og er best på det aller meste, sier Nokias Niklas Savander om selskapets nye multimediamonster.

Nokia N96 har 16 gigabyte minne, altså dobbelt så mye som toppmodellen N95. I tillegg har den støtte for minnekort av typen micro-SD, slik at du fint kan bygge ut minnet ytterligere om du trenger det. Telefonen er spesielt tilpasset bruk som videomobil, og med støtten for ekstra minnekort kan du også ha flere filmer og annet innhold med deg på minnekort når du er ute på farta.

Utseendemessig minner Nokia N96 om multimediemobilen N81, men stemmer brukeropplevelsen overens med spesifikasjonene, vil N96 trolig bli selskapets nye flaggskip innen multimedia.

Skjermen er 2,8 tommer stor, telefonen har støtte for hi-speed USB for raskere overføring av data, i tillegg til at den kan vise TV-sendinger live i områder som støtter teknologien DVB-H.

N96 kommer i butikk i løpet av tredje kvartal, og vil ha en prislapp på rundt 5500 kroner.

Les også om Sony Ericssons store mobilslipp her.



Annonse

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: