Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
En rekke norske skoleelever har laget film om personvern sammen med stjerneregissøren Harald Zwart.
( Bildemontasje/Dubestemmer.no )
Hollywood-regissør har laget skremselsfilmer om personvern med norske ungdommer.
Høsten 2007 utlyste kampanjen «Du Bestemmer» en manuskonkurranse for Norsk ungdom. De ble invitert til å lage kortfilmer med tema «Personvern og digitale medier».
Regissøren Harald Zwart skulle hjelpe ungdommene, og nå er filmene klare.
Bruker ungdommens eget språk
Filmene hadde premiere på Filmens Hus i Oslo denne helgen. På plass var
fornyingsminister Heidi Grande Røys for å se hva ungdommene hadde skapt.
- Det er viktig å bruke ungdommens eget språk når vi skal få dem til å reflektere over konsekvenser av dårlig valg med digitale medier. "Du bestemmer"-kampanjen velger nå å bruke film laget av unge selv for å bevisstgjøre andre unge, og kanskje unngå at de trår galt ved bruk av mobil og internett, sa Fornyings- og administrasjonsmininster Heidi Grande Røys.
Vellykket kampanje
Kampanjen «Du bestemmer» har så langt nådd mange ungdommer. Ifølge
organisatorene Datatilsynet, Teknologirådet og Utdanningsdirektoratet har
kampanjen vært svært vellykket, noe de ferdige filmene også kan tyde på.
Det var ungdommen selv som ga tilbakemeldinger til «Du bestemmer»-kampanjen om at de ønsket mer film med personvernsfokus. Det var da en naturlig følge at de selv kunne få muligheten til å skape slike.
Se filmene her
Filmene, som er laget av elever på videregående skoler, ligger nå ute for
offentlig skue. Filmskaperne har fokusert på bruk av mobil og Internett for
å legge ut bilder og kommunisere.
Her kan du selv se resultatene.
På fredag arrangerer forøvrig personene bak Datalagringsdirektivet.no et folkemøte i Oslo der flere profilerte personer vil stille opp i diskusjonen rundt EUs Datalagringsdirektiv og personvern.
Denne saken er hentet fra forbrukerelektronikknettstedet Teknofil.
