Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
HACKET: 200.000 nettsider skal ha blitt automatisk hacket den siste uken og henvist brukere til hardpornografiske nettsider.
Foto: Paul Weaver
( TV 2 Nettavisen )
Brukere lures med hardporno. Se hvordan her!
Send sms / mms med ditt tips til
1930
eller epost til: tips@nettavisen.no
Forrige uke ble det kjent at et større, automatisert angrep hadde infisert rundt 10.000 nettsteder som baserte seg på Microsofts ASP-teknologi. Dette inkluderte en rekke svært profilerte nettsteder.
200.000 nye nettsider utsatt
Tirsdag avslører sikkerhetsselskapet McAfee at et langt større angrep har
foregått mer eller mindre i det skjulte den siste uken. Ifølge
sikkerhetsekspertene skal 200.000 nettsteder ha blitt hacket, primært
diskusjonsfora basert på den kjente gratisløsningen phpBB.
Bakmennene har benyttet en sikkerhetssvakhet til å videresende brukerne til egne nettsteder som later til å tilby hardporno, men som i virkeligheten installerer en trojansk hest på datamaskinen din. Etter at infeksjonen er gjennomført havner brukerne på en ny pornonettside.
Lureteknikk
Det litt spesielle denne gangen er at bakmennene ikke utnytter noen form for
sikkerhetshull i nettleseren din til å infisere deg. Derimot så er det
porno-fristingen som skal få brukere til å installere programvaren.
- ASP-angrepene var helt annerledes enn phpBB-angrepene fordi metodene og programvaren var totalt annerledes. En rekke sikkerhetshull ble benyttet i ASP-angrepene, mens disse phpBB-angrepene bare baserer seg på sosiale teknikker, skriver McAfee på sine nettsider.
AcAfee har laget en video som viser hvordan dette spesifikke angrepet fungerer.