Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Annonse:
Logitechs Z Cinéma er en av de få høyttalerløsningene til datamaskiner som faktisk gir ganske god lyd.
Logitechs Z Cinéma er en av de få høyttalerløsningene til datamaskiner som faktisk gir ganske god lyd. ( Logitech )

Disse vil irritere naboen

PC-høyttalere låter ofte forferdelig. Men ikke disse.

  • Tips en venn om denne artikkelen
  • Skriv ut artikkel
  • Del på Facebook
  • Del på MySpace
  • Del på Nettby
Fakta:

Logitech Z Cinéma

Effekt totalt: 180 watts RMS
Subwoofer: 110 watts RMS (4 ohm @ 45Hz)
Mellomtone: 26 watts RMS x 2 (4 ohms @ 335Hz)
Diskant: 9 watts RMS x 2 (16 ohms @ 17.4khz)

Størrelse høyttalere: 250,4 x 115 m x 112,4 mm
Størrelse subwoofer: 292,4 x 290,6 x 413.9 mm

Innganger: USB og mini-jack

Det aller meste av PC-høyttalere som selges er av relativt dårlig kvalitet, og noe av det er rett og slett helt ubrukelig. Skepsisen var derfor høy da jeg mottok Logitechs Z Cinema-høyttalere til test.

Veier mye
Håpet steg derimot noen hakk da jeg løftet på esken, og fant ut at den veide omtrent et tonn. Og som de fleste som kan noe om musikk vet, er mye vekt som regel et meget godt tegn på at lydkvalitet har stått i fokus.

Etter å ha montert høyttalerne, og installert den nødvendige programvaren (hvorfor er det nødvendig med programvare for å bruke høyttalere, Logitech?), var det ganske åpenbart at dette ikke er høyttalere som stiller seg i rekken av «og så får du med høyttalere på kjøpet»-typen.

Høyttalerne ser også bra ut.Høyttalerne ser også bra ut.

Glimrende subwoofer
Subwooferen under skrivebordet dytter ut store mengder luft, og gir en god og dyp bass, uten å være alt for grøtete, noe ofte billige subwoofere har en tendens til å bli. Heldigvis har en mulighet til å justere nivået på denne, for det er ganske åpenbart at skrur du denne på full guffe og kjører på heftig musikk, da vil du ikke bli populær hos naboen i leiligheten under.

Bordhøyttalerne er i seg selv ikke gode nok til å fylle hele spekteret med musikk, men med hjelp fra subwooferen klarer settet å spille med en dynamisk og fyldig lyd. Noen erstatning for gode hi-fi-høyttalere er det definitivt ikke, men til drøyt 2000 kroner er det definitivt god lyd for pengene.

Settet har ikke mer enn 2.1-system, men bedre enn de fleste surroundløsningene.Settet har ikke mer enn 2.1-system, men bedre enn de fleste surroundløsningene.

Dette er ikke høyttalerne som spiller høyest i hele verden, men Logitech har åpenbart forstått at god lyd er betydelig viktigere enn ekstremt høy lyd som vrenger seg. Under vår testing har vi ikke merket nevneverdig forvrengning av lyden på høyt volum.

Emulerer surround
Er du glad i litt fancy lyd der du sitter, kan du også skru på såkalt «3D-lyd» (SRS TruSurround HD), som er en funksjon for å emulere surroundlyd.

På enkelte typer spill og filmer kan dette være en veldig grei funksjon, men det ødelegger lydbildet litt for mye når du skal høre på musikk.

Fancy fjernkontroll
Med på kjøpet får du en ganske omfattende fjernkontroll som du kan bruke til alt fra å justere volum, bass, diskant og slike ting – og over til å styre musikkspilleren på PC-en din. Fjernkontrollen støtter blant annet Windows Media Center, Windows Media Player og Winamp uten å gruble.

Programvaren som du må installere kan i første øyeblikk fremstå litt i overkant fancy, med store menyer som dukker opp på skjermen bare du justerer volumet litt. Heldigvis kan dette fint skrus av, og du kan konsentrere deg om å høre på musikk, fremfor å se på Logitechs grafikk.

Et glimrende produkt
Alt i alt har det vært en fornøyelse å teste Z Cinema, og er du ute etter noen gode PC-høyttalere, ikke bare «det er innmari kult med surroundløsninger, selv om det ikke er så god lyd i dem», da kan Z Cinema anbefales på det sterkeste.

Ja, drøyt 2000 kroner for noen PC-høyttalere er ikke småpenger, men skal du ha god lyd må du også legge litt penger på bordet. Bare husk å tenke litt på naboen også...


17.07.08 13:29


Sony Ericssons nye supertelefon Xperia X1 er en av årets mest etterlengtede telefoner - og du kan bli den første som får den!

Vinn den nye supertelefonen

Bli en av de første som får Sony Ericssons nye Xperia X1-telefon!

[ Les mer ] 08:43
Adobes Premiere Pro CS4 har funksjonalitet som gjenkjenner tale og gjør det om til tekst - og gjør det søkbart.

Tastatur er unødvendig

Frister det å droppe tastaturet, og heller bare snakke til datamaskinen?

[ Les mer ] 11:29

Første test av Nokia Tube

Kan iPhone sammenlignes med Nokias nye touch-telefon?

[ iPhone-killer? ] 15:52

Kos med robotdinosauren

Vi har testet Pleo, robotdinosauren med en personlighet!

[ Så nuzzelig! ] 11:06
Det går rett og slett grisedårlig på børsen for tiden!

Se hva vi fant på internett

Len deg tilbake og nyt ukens beste underholdning!

[ Les mer ]
Anbefalt lesing:

Anbefalt lesing

Hvor mye taper underholdningsbransjen på piratkopiering? Bransjens egne påstander viser seg å være ren fantasitenking basert på 15-20 år gammel gjetting - uten noe troverdig tallgrunnlag. Les mer hos Ars Technica.

[ Les mer ]
Sitat:
The Inquirer kommenterer at Digg.com ikke gir et riktig bilde av popularitet på nyhetssaker.

Sitat

This means that the site is biased in favour of Apple, Linux, Barack Obama, and stories about people shagging goats. Since there are a lot of people out there who are not interested in Apple, Obama and goat shagging it makes the site appear extremely dull.

Vinn den nye supertelefonen

Sony Ericssons nye supertelefon Xperia X1 er en av årets mest etterlengtede telefoner - og du kan bli den første som får den!

[ Les mer ]

Derfor er Vista en flopp

180 millioner enheter er en suksess mener Microsoft. Men er det egentlig det?

[ Topp 5 ]
Annonse: