Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Nå får alle norske datasamlinger momsfritak.
Foto: Magnus Blaker
( Nettavisen )
Momsbråket rundt The Gathering har endret statsbudsjettet.
Regjeringen har i det nye statsbudsjettet bestemt seg for at datasamlinger som The Gathering rent generelt skal slippe merverdiavgift på billetter.
The Gathering, som arrangeres hver påske i Vikingskipet på Hamar, fikk tidligere i år dispensasjon for merverdiavgift av finansdepartementet etter måneder med bråket.
Det non-profit-baserte ungdomsarrangementet fikk i utgangspunktet presentert en millionregning for ubetalt merverdiavgift på billetter til arrangementet. Regningen sto i fare for å slå beina under hele arrangementet.
- Det er kjempegledelig, og det er veldig bra at det blir en permanent ordning, sier Andreas-Johann Ulvestad, nestleder i Kreativ Aktiv Norsk Dataungdom (KANDU), organisasjonen bak The Gathering og flere andre datatreff, til VG Nett.
Datatreff blir stadig mer vanlig, og det arrangeres hver uke store og små datasamlinger over hele landet. De kan nå føle seg sikre på å ikke få et skattekrav i posten.