Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Google ønsker nå at trafikk som generes fra deres nettsider skal behandlser som litt bedre enn alle andres trafikk. Google ønsker nå at trafikk som generes fra deres nettsider skal behandlser som litt bedre enn alle andres trafikk. ( Google )

Google vil ha førsteprioritet

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 15.12.08 16:02

Vil bruke av pengebingen for å knuse konkurrentene.

Del på Facebook

Diskusjonen om nettnøytralitet har nå gått en stund. Prinsippet er ganske enkelt: På internett så skal du prioriteres på lik linje enten du heter Google, Microsoft eller bare er en eller annen liten blogger som ønsker å fortelle verden hva du tenker.

Poenget er at ingen skal kunne betale seg til bedre prioritet, slik at konkurransevilkårene blir like for alle. Ved å betale ekstra ønsker Google å oppnå at deres trafikk blir prioritert i tilfeller der trafikken på internett blir for høy. Se på det omtrent som at de får et eget ekstra felt som bare de kan benytte på internett.

Les også: Hva er nettnøytralitet

Netteiere mot innholdsleverandører
Tidligere har det vært slik at en grovt sett har hatt internettleverandørene på den ene siden som gjerne vi ta masse betalt fra de store innholdsleverandørene for å kunne prioritere de enorme mengdene med trafikk som genereres fra nettsteder som for eksempel Yahoo eller YouTube.

På den andre siden av bordet har stort sett alle de store nettleverandørene sittet og sagt at alle skal behandles likt.

Google har skiftet side
Men nå melder IDG at Google i det stille har begynt å kontakte flere store nettleverandører i USA for å undersøke muligheten for at deres trafikk skal få førsteprioritet ut til kundene. Google har tidligere vært en stor forkjemper for at alle skal behandles likt på internett.

Yahoo og Microsoft skal også nylig har trukket seg fra en samarbeidsgruppe som skulle kjempe for videre nettnøytralitet.

Et mindre demokratisk internett
Så langt skal ikke Google ha fått ja fra noen nettleverandører fordi amerikanske myndigheter i utgangspunktet har sagt at det er «fy-fy». Men når så store og betydningsfulle innholdsleverandører nå skifter side i saken er det mange som frykter at vi fremover vil bevege oss mot et helt annet internett enn det vi kjenner i dag, der det kan bli meget vanskelig å dukke opp som en liten aktør.



Annonse

BIDRA I DISKUSJONEN

Gunnar Stavrum Her vil vi gjerne vite hva du mener om denne saken. Vi ønsker fullt navn fordi det gjør argumentene og synspunktene mer interessante. Dersom du har spesielle grunner til å være anonym, kan du sende innlegget hit og begrunne hvorfor. I unntakstilfeller vil vi publisere slike anonyme innlegg etter redaksjonell redigering. Vær saklig og respektfull!
Gunnar Stavrum, sjefredaktør


This text is replaced by the Flash movie.
MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: