Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Nå får du nytt bankkort

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 30.07.04 08:29

Magnetstripen skal byttes ut med en databrikke for å sikre tryggere netthandel og nettbanking. BankID kjøres nå ut i Norge.

Del på Facebook

BankID erstatter de vanlige Visa-kortene, og først ut er Sparebank1s kunder, ifølge digi.no.

Selskapet Norsik leverer de første BankID-kortene, og har nå satt i gang produksjon av 500.000 kort til Sparebank1.

BankID er en sikkerhetsløsning som innebærer:
- Du vet at identiteten til den personen eller bedriften du kommuniserer med virkelig stemmer.
- Du kan være sikker på at uvedkommende ikke kan se den informasjonen du sender eller mottar.
- Du kan være sikker på at ingen kan endre informasjonen underveis.
- Avsender kan ikke benekte å ha sendt en melding signert med BankID.

- Potensialet er stort med mellom fire til fem millioner brukere her i Norge. Nærmest all kundeaktivitet hos oss er nå knyttet til banksektoren, sier utviklingssjef i Norsik, Karl-Richard Floer, til digi.no.

Europay, Mastercard og Visa har tidligere blitt enig om en felles plattform, og BankID-kortet har mange bruksområder. Du kan bruke kortet som bankaksept, identifisering, vanlig betalingskort og digital signatur.

BankID gjør også nettbankene sikrere. Med en egen, liten kortleser – som en lite passordkalkulator – leser du av koden for å logge deg inn i banken.

Med kort og leser får du en ny kode hver gang du logger deg inn med BankID.



Annonse

This text is replaced by the Flash movie.
MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: