Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

For mange handler påsken om å bruke fem dager sammen med andre datainteresserte på Hamar. For mange handler påsken om å bruke fem dager sammen med andre datainteresserte på Hamar. Foto: Magnus Blaker ( Nettavisen )

Slik feirer 5000 påsken

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 06.04.09 12:05

Kunne du tenke deg å sette av fem dager av påsken til å sitte inne med en datamaskin?

Slik så det ut inni Vikingskipet mandag morgen. Om et par dager vil det yre av liv. Slik så det ut inni Vikingskipet mandag morgen. Om et par dager vil det yre av liv. Foto: Janne Bjergli ( Nettavisen )
Del på Facebook

Om to dager er det igjen duket for The Gathering (TG) i Vikingskipet på Hamar. Da samles over 5200 datainteresserte personer fra inn- og utland for å dyrke sin lidenskap sammen. Arrangementet er som vanlig utsolgt.

- Selv om det er full, så er det mulig å komme inn å se hvordan dette er - både for dem som vil se for egen interesse og for foreldre, men vi kan dessverre ikke garantere noen en egen sitteplass, forteller presseansvarlig Simon Valvik til Nettavisen.

Bedre enn noen gang
Men for dem som har skaffet seg billett til årets arrangement er det mange godbiter å se fram til hvis vi skal tro Valvik. Det som begynte som et eneste stort dataparty har utviklet seg til å bli noe som handler om mye mer om bits og byte.

- Det kommer til å bli et veldig stort arrangement, og vi gleder oss spesielt til å vise deltakeren åpningsshowet i år, som kommer til å bli noe helt annet enn vi har hatt før. Enkelte har vel kanskje allerede fått med seg at vi kommer til å ha et symfoniorkester her, og vi har masse flotte overraskelser å komme med, sier Valvik.

Satser på premierer og rekorder
I tillegg til de obligatoriske konkurransene av alle slag, store mengder utstillere, «nerdebading» i en nærliggende svømmehall og en rekke andre sosiale arrangementer, blir det i år også et stort fokus på å sette rekorder. Det kommer tilreisende observatører fra Guinness Book of Records, og arrangørene håper at det i løpet av påsken skal settes tre vanlige verdensrekorder og seks rekorder for den spesielle spillutgaven av rekordboken.

- Det blir også premiere på fildelingsdokumentaren Urospredere og spilldokumentaren «Exil», og en av grunnleggerne av The Pirate Bay kommer for å snakke om fildelingsnettverk, forteller Valvik.

Heftig nettverk
Og for dem som kommer mest for datamaskinene sin del er det også gode nyheter i år: Internettkapasiteten har de siste årene vært totalt sprengt på arrangementet, så i år er nettkapasiteten ut på internett hele 5 gigabit per sekund - noe som tilsvarer 625 MB per sekund! I tillegg satses det på den samme gode hastigheten på det interne nettverket som The Gathering har kunnet by på de siste par årene.

Dørene åpner onsdag formiddag og stenges søndag ettermiddag. Nettavisen vil være til stede og gi stemningsrapporter!

Under kan du se live oppdaterte bilder fra hallen nå. (Oppdatering: Webkameraene er skrudd av, og bildene blir derfor ikke oppdatert. TG-menneskene ønsker å forberede hemmeligheter). Under der igjen ser du fra tidligere.

Se bilder
Under kan du se litt av hva de har i vente. Klikk på bildene for stoooore versjoner!

Foto: Magnus Blaker

Foto: Magnus Blaker

Foto: Magnus Blaker

Foto: Magnus Blaker

Foto: Magnus Blaker



Annonse

Kommentarer


MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: