Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Annonse:
( SiteAdvisor )

Se kart over truslene på nettet

Dette globale kartet skal gi deg oversikt over de skumleste og tryggeste stedene du kan surfe på internett.

  • Tips en venn om denne artikkelen
  • Skriv ut artikkel
  • Del på Facebook
  • Del på MySpace
  • Del på Nettby

Det er SiteAdvisor som har laget denne oversikten over sikkerheten ved de ulike internettdomenene. De har en tjeneste som automatisk tester nettsider for virus, spyware og andre uønskede programmer.

Forskjellene i sikkerhet viser seg å være store fra domene til domene.

Her kan du studere hele kartoversikten.

Pass deg for .tk
De nordiske domenene er ifølge The Register regnet som de tryggeste nettsidene å surfe på. Kun 0.16 prosent av .no-sidene skal være assosiert med virus eller spionprogrammer. Bare Finland og Irland er bedre.

På motsatt side av skalaen finner man den bittelille stillehavsøyen Tokelau, som har .tk-domenet. Her skal 10.1 prosent av nettsidene ha useriøst innhold.

Dette er kanskje ikke så rart, siden det lenge har vært mulig for folk å skaffe seg gratis .tk-domener.

Skummelt i Øst-Europa
Ellers er de russiske(.ru) og rumenske(.ro) nettsidene de verste stedene for malware, altså koder som kan være skadelige for PC-en din.

5,6 prosent av de rumenske og 4,5 prosent av de russiske nettsidene har vist seg å innholde virus eller uønskede programmer.

Nederland (.nl), Tyskland(.de) og Storbritannia (.uk) er regnet som relativt trygge, selv om hvert av landedomenene fører til mer enn 2 millioner klikk til middels- eller høyrisikosider hver måned.

Spam med .info
Av domenene som ikke er knyttet til noe spesielt land, er .info-domenet det verste. 7.5 prosent av sidene er regnet som utrygge.

Enkelte nettaktiviteter er spesielt risikofylte å gjøre fra .info-sider. Oppgir du en mailadresse til en tilfeldig .info-side, er sjansen 73.2 prosent for at du mottar spam.

Like bak .info kommer .com med 5.5 prosent usikre sider.

Trygt fra regjeringen
SiteAdministrator har ellers ikke registrert noen usikre .gov-sider. Det er kanskje ikke så overraskende, siden domenet er forbeholdt den amerikanske regjeringen.

Afrika, samt en del land merket med grått på kartet, er ikke representert i undersøkelsen. Dette skyldes at det ikke er innhentet nok testmateriale herifra.

Denne saken er hentet fra Teknofil.


14.03.07 08:26, ny 14.03.07 09:11

Relaterte saker:

Jeg kan ikke huske å ha sett denne turistatraksjonen i USA, men noen har åpenbart blitt inspirert av Mount Rushmore.

Se hva vi fant på internett

Opplev en solid ny dose med god nettunderholdning!

[ Les mer ] 13:01
Mange snuser på HDTV for tiden, men du bør holde tunga rett i munn.

Unngå HDTV-tabbene

«Alle» kjøper HDTV for tiden. Men det finnes mange feller å gå i.

[ Les mer ] 18:06
Ifølge tall fra GfK chartTrack mer enn fordoblet salget av Xbox 360 seg i november sammenliknet med samme periode i fjor.

Sony og Microsoft krangler

Vi er størst! Nei, vi er størst! Nei da, vi er størst!

[ Les mer ] 11:36
Sannsynligheten for at PC-en din er usikker er svært høy, hvis tallene fra Secunia stemmer.

98 % av PC-er er utrygge

Det er en grunn til at det produseres 1 million skadelige programmer i året.

[ Les mer ] 11:29
Jeg kan ikke huske å ha sett denne turistatraksjonen i USA, men noen har åpenbart blitt inspirert av Mount Rushmore.

Se hva vi fant på internett

Opplev en solid ny dose med god nettunderholdning!

[ Les mer ]
Anbefalt lesing:

Anbefalt lesing

En ny dom ser ut til å få en ganske uheldig dom: Det kan nå være kriminelt å benytte falsk identitet på internett, samt det å bryte en brukeravtale på et nettsted. Les mer her.

[ Les mer ]
Sitat:
Engadget skriver om et rensesystem til 154 millioner som skal gjøre urin til vann.

Sitat

Urine recycling equipment passes tests, no one willing to take the first sip.

Her er årets julegavetips

Dette er bare noen av de mange fantastiske julegavene du kan finne på nett.

[ Les mer ]

Verdens beste bildeprogram

[ Photoshop CS4 ]

Slik blir nye Windows 7

Windows 7 skal ta over for Windows Vista, og fokuserer først og fremst på å gi en ny brukeropplevelse.

[ Se bildene! ]

Han tar de falske bildene

Ashley Cameron har blitt rik på å ta bilder som egentlig ikke eksisterer. Dette er et reklamebilde for Bristol Zoo.

[ Se bildene! ]
Relaterte emner:
Annonse: