Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Skoda Octavia RS 2,0. Skoda Octavia RS 2,0.

De reneste bilene

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 12.06.07 17:32

200 biler er målt og testet. Her er de reneste – og de mest forurensende.

Del på Facebook

Diesel er på frammarsj – ikke bare på norske salgslister, men også i en ny, stor miljøundersøkelse fra ADAC. ADAC er den tyske versjonen av NAF her hjemme.

Undersøkelsen startet i 2003, og hvert år gjennomføres miljøvurderinger av en rekke nye biler.

Av årets målinger er det ett inntrykk som fester seg: Med partikkelfilter er dieselbiler i ferd med å bli stadig mer miljøsnille. 13 nye biler har fått fire stjerner (nest beste karakter, ingen har fått fem stjerner), og ti av dem har dieselmotor.

Opel Zafira kan fås i gassdrevet versjon. Da er den blant de reneste bilene på markedet.Opel Zafira kan fås i gassdrevet versjon. Da er den blant de reneste bilene på markedet. Foto: Cool.no

Kun to av 13 med bensinmotor
Av de tre øvrige er Opel Zafira 1,6 CNG gassdrevet, mens bare to biler har bensinmotor.

I ADACs målinger gis det poeng for utslipp av skadelige stoffer som CO, HC, NOx og partikler. Disse poengene er konstante uansett biltype.

Si din mening nederst i saken: Er dieselbiler miljøvennlige nok?

I tillegg gis det poeng for CO2-utslipp. Her er vurderingen avhengig av bilklassen den enkelte bilen er plassert i. En stor bil kan altså slippe ut mer CO2 per kilometer enn en liten, uten å tape poeng i forhold til den lille.

Toyota Prius og Honda Civic Hybrid er nummer én og tre på totallista til ADAC.Toyota Prius og Honda Civic Hybrid er nummer én og tre på totallista til ADAC. Foto: Sven Furuly

Hybrid på topp
Høyest poengsum av alle testede biler får hybridbilen Toyota Prius (testet i 2004), som kombinerer framdrift fra to kilder: bensinmotor og elektromotor. Elektrisk kraft får bilen ved å generere bremse- og rullekraft samt lagre overskuddskraft fra bensinmotoren.

Nest best total poengsum har Volvo V70 2.4 Bi-Fuel CNG fått (vel å merke i gassdrift), før Honda Civic Hybrid følger på tredjeplass.

Men de beste dieselbilene er ikke lenger så veldig langt bak. Den beste bilen i årets måling (fjerdeplass totalt) er sågar en råtass: Skoda Octavia RS 2,0 TDI har 170 hk og akselerasjonskapasitet hinsides det de fleste har bruk for her hjemme.

Likevel bruker den ikke mer enn 0,56 l/mil i ADACs forbruksmåling. Den skal fange opp forbruk fra kjøring som går ut over EU-normen, som er den du finner oppgitt i alle bilannonser.

Finn din bil
Under finner du de tre beste og verste bilen i tre utvalgte klasser samt lenker til testresultater i samtlige klasser. Slik kan du selv finne ut om din bil er blant de miljøsnille – eller en om den er en versting mot klimaet.

(Opel Zafira 1,6 CNG og Volvo V70 Bi-Fuel CNG er målt under gassdrift. DPF = dieselpartikkelfilter.)

En dieseldrevet Toyota Yaris er ifølge ADAC et godt miljøvalg.En dieseldrevet Toyota Yaris er ifølge ADAC et godt miljøvalg.

Småbil (fullstendig tabell: klikk her)
BEST

Citroen C3 1.4 16V Stop & Start SensoDrive 69 poeng 3 stjerner
Citroen C3 HDi 110 FAP Exclusive 68 poeng 3 stjerner
Toyota Yaris 1.4 D-4D Executive 67 poeng 3 stjerner
Fiat Grande Punto 1.2 8V Dynamic 67 poeng 3 stjerner

VERST
KIA Rio 1.5 CRDi EX Top 44 poeng 2 stjerner
Mini Cooper S 49 poeng 2 stjerner
Lancia Musa 1.9 jtd Multijet 8v Oro 49 stjerner 2 stjerner

VW Caddy Life 1,6 scorer lavt i testen.VW Caddy Life 1,6 scorer lavt i testen.

Kompaktklasse (fullstendig tabell: klikk her)
BEST

Toyota Prius 1.5 Hybrid Executive 89 poeng 4 stjerner
Honda Civic 1.3i-DSi Hybrid 83 poeng 4 stjerner
Opel Zafira 1.6 CNG Edition (gassdrift) 77 poeng 4 stjerner

VERST
KIA Carens 2.0 CWT EX 51 poeng 3 stjerner
Fiat Doblò Kombi 1.9 JTD Multijet 8V DPF Dynamic 52 poeng 3 stjerner
VW Caddy Life 1.6 54 poeng 3 stjerner

Skoda Octavia RS 2,0 TDI er ikke bare rask, den er blant de snilleste mot miljøet.Skoda Octavia RS 2,0 TDI er ikke bare rask, den er blant de snilleste mot miljøet.

Mellomklassen (fullstendig tabell: klikk her)
BEST

Skoda Octavia Combi RS TDI (DPF) 81 poeng 4 stjerner
Skoda Octavia 1.6 FSI Ambiente 80 poeng 4 stjerner
BMW 318d (RPF) 78 poeng 4 stjerner

VERST
VW Sharan 2.8 V6 Highline Tiptronic 44 poeng 2 stjerner
Chevrolet (EU) Captiva 3.2 LT 4WD Automat (7-seter) 47 poeng 2 stjerner
Nissan X-Trail 2.5 Elegance 4x4 50 poeng 3 stjerner

Subaru Tribeca er ingen storselger i Norge. En grunn kan være relativt høyt forbruk.Subaru Tribeca er ingen storselger i Norge. En grunn kan være relativt høyt forbruk.

Storbilklassen (fullstendig tabell: klikk her)
BEST
Volvo V70 2.4 Bi-Fuel CNG Momentum (gassdrift) 87 poeng 4 stjerner
Saab 9-5 SportCombi 1.9 TiD Vector 150 hk (DPF) 79 poeng 4 stjerner
Audi A6 2.0 TDI (DPF) 78 poeng 4 stjerner

VERST
Hyundai Terracan 2.9 CRDi GLS Automat 27 poeng 1 stjerne
Subaru B9 Tribeca 3.0R Exclusive Automat 52 poeng 3 stjerner
Volvo XC90 D5 Executive (7-seter) Geartronic (DPF) 52 poeng 3 stjerner

I tillegg finnes lister for blant annet minibiler og luksusbiler.

Mer om bil og trafikk finner du i Bilmagasinet.



Annonse

Kommentarer


Biler til salgs

Nyeste biler:

2001 Chrysler Sebring 2.0 LE

Pris: 55000.00,-

1997 Renault Laguna

Pris: 18200.00,-

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: