Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

ET LITE BØTTEKNOTT: Toyota bittelille IQ har faktisk plass til fire personer.
ET LITE BØTTEKNOTT: Toyota bittelille IQ har faktisk plass til fire personer. Foto: Toyota

Se det nye by-knøttet

I denne småtassen har Toyota fått plass til fire seter.

  • Tips en venn om denne artikkelen
  • Skriv ut artikkel
  • Del på Facebook
  • Del på MySpace
  • Del på Nettby

Toyota har vist utstillingmodeller av den nye småtassen IQ tidligere. Da har det dreid seg om vel spenstige konseptbiler.

Men på vårens viktigste messe i Europa, Genève-utstillingen i neste måned, vises en versjon som så og si er produksjonsklar.

IQ skal lanseres neste år og vil bli en direkte konkurrent til Volkswagens minibil Up og vesle Smart Fortwo. Toyota selv forventer et salg på ca 70.000 småbiler per år.

MICROBIL: Lett å parkere.MICROBIL: Lett å parkere. Foto: Toyota

Den ultimate bybil
Ifølge Toyota er dette bilen for det urbane miljø, med plassbesparelse som et sentralt stikkord. Bilen er forventet å ha en lengde på 2,98 meter. Det er 77 cm kortere enn Toyota Yaris. IQs høyde skal være på 1,48 meter og bredden på 168 meter.

Småbilen er likevel stor nok til fire passasjerer: tre voksne og et barn.

Forsetene står fast, mens baksetene kan justeres fremover/bakover etter behov. Plassen bak er maksimalt utnyttet: Det ene baksetet er større enn det andre og er akkurat tilpasset én voksen og ett barn. Ved langturer er det er mulig å slå ned barnesetet og slik skape bagasjeplass.

DISPLAY: Navigasjonssystem med moderne display.DISPLAY: Navigasjonssystem med moderne display.

Kompakt interiør
De fleste av instrumentfunksjonene skal integreres på rattet. Et navigasjonssystem vil også være tilgjengelig, hvor kartfunksjonene vises på et moderne gjennomsiktig display. Modellen skal også komme med en takluke for å oppnå en luftigere romfølelse.

Interiørfargene skal gå i lilla og mocca-farget slangeskinn. Det er ingen tvil om at Toyota appelerer til det kvinnelige markedet med sin nye IQ.

KOMPAKT: Liten størrelse, med imponerende god innvedndig plass i følge bilprodusenten.KOMPAKT: Liten størrelse, med imponerende god innvedndig plass i følge bilprodusenten.

Lavt utslipp
Toyota reklamerer med at modellen vil ha et svært lavt CO2-utslipp, med under 100 g/km. Småbilen vil dermed ligge under det forventede EU-kravet på ligger på 130 g/km.

Mer om bil og trafikk finner du i Bilmagasinet.


15.02.08 19:34, ny 15.02.08 21:50

Les mer:


ELENDIG: Hvis man skal tro 4000 briter er dette noe av det verste du kan kjøre rundt i.

Englands verste bil

4000 briter stemte og vinnere ble..

[ Les mer ] 15:43
OMPRIORIETERE: Transportøkonomisk institutt mener Statens vegvesen må bruke mer penger på trafikksikkerhet i sentrale strøk.

-Trafikkulykkene kan halveres

Innen 2020 kan antall dødsfall i trafikken bli halvert - men det vil koste.

[ Les mer ] 13:09
KLIMAFARLIG: Matvanene våre har større innvirkning på klimaet enn bilkjøring.

Kjøttspising verre enn bilkjøring

Ny forskning viser at kjøttspisingen vår har større innvirkning på klimaet enn bilkjøring.

[ Les mer ] 21:02
PUBLISERES: Den svenske bussjåføren legger ut bildene av de feilparkerte bilene på sin hjemmeside.

Henger ut trafikksyndere på nettet

En bussjåfør har sett seg lei på parkeringstexas og at det ikke går an å få bøter i hjemkommunen.

[ Les mer ] 16:38
Biltester Sjekk reiseværet her LXUS: Livets aller beste sider!