Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

FULL PAKKE: Nok av plass, moderne og godt veigrep. I tillegg har man muligheten til å velge dieselmotor. FULL PAKKE: Nok av plass, moderne og godt veigrep. I tillegg har man muligheten til å velge dieselmotor. Foto: Andreas Handeland/Vi Menn Bil

Test: Mitsubishi Outlander 2,4 CVT

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 12.04.08 11:55

Funker storselgeren Mitsubishi Outlander med bensinmotor og trinnløs girkasse?

Del på Facebook

Firesylindrede forbrenningsmotorer uten pustehjelp gir sjelden noe kraftoverskudd i SUV-er. Derfor er diesel som regel klart å foretrekke, og det synes på salgsstatistikkene.

Denne biltesten er utført av Vi Menn Bil.

Typiske storselgere i klassen er Volkswagen Tiguan, Toyota RAV-4, Honda CR-V, samt Nissan Qashqai og storebror X-Trail.

Outlander føles ikke like tung som enkelte av konkurrentene, og samtidig er den både forutsigbar, trygg og personbil-aktig i oppførselen.

TØFF: Outlander er egnet til å gi deg en røffere image.TØFF: Outlander er egnet til å gi deg en røffere image. Foto: Andreas Handeland

Veigrepet er upåklagelig, og firehjulstrekksystemet fungerer godt til normal kjøring, selv på ganske elendig underlag.

Les også: Slik er VW Tiguan

Outlander understyrer akkurat så mye at det ikke blir irriterende – ikke minst positivt og trygt når værgudene setter seg på bakbeina.

SIKKER BIL: Outlander fikk fire av fem stjerner for sikkerheten til voksne i EuropNCAPs test.SIKKER BIL: Outlander fikk fire av fem stjerner for sikkerheten til voksne i EuropNCAPs test. Foto: Andreas Handeland

Motor
En firesylindret bensinmotor skal få kjørt seg godt for å levere noe i nærheten av det samme momentet en dieselmotor kan by på.

2,4-literen fremstår som både sprek og fleksibel, men denne motoren med trinnløs CVT-kasse er ikke drømmekombinasjonen i en SUV på Outlanderens størrelse.

UT PÅ TUR?: Her er nok av plass til bagasje for en småbarnsfamilie på langkjøring.UT PÅ TUR?: Her er nok av plass til bagasje for en småbarnsfamilie på langkjøring. Foto: Andreas Handeland

CVT-kassen gjør en vesentlig bedre jobb enn en tradisjonell automat siden den til enhver tid jobber i turtallsområder der det er bra med dreiemoment, men et noe høyere støynivå trekker ned.

På høyt turtall har man bra med krefter, men det blir litt slitsomt i lengden.

Girkassens manuelle modus, som faktisk virker overraskende godt, gjør at bilen kan kjøres mer effektivt hvis ønskelig.

Nye tester flere ganger i uka: Se Vi Menn Bil

Fra stillestående til hundre bruker Outlander 2,4 CVT 10,8 sekunder, mens toppfarten er 190 km/t.

ENKELT: Lasteluka senker løftehøyden, men det blir langt inn til det som ligger innerst.ENKELT: Lasteluka senker løftehøyden, men det blir langt inn til det som ligger innerst. Foto: Andreas Handeland

Design
Mitsubishi Outlander er en tøff bil. Til tross for at det har kommet til andre nykommere i klassen etterpå, er utseendet både moderne, dynamisk og røft.

De brede skjermene og de rette linjene rundt om skaper en mer aggresiv bil enn forgjengeren var utseendemessig.

Outlander byr på god sittekomfort, massevis av plass, og et langt mindre spartansk inntrykk enn vi er vant med fra Mitsubishi generelt.

SPORTY: Interiøret er sporty og oversiktelig.SPORTY: Interiøret er sporty og oversiktelig. Foto: Andreas Handeland

Utstyrsnivået er bra, og interiøret er relativt sporty. Plassen innvendig er meget god, så fem voksne kan uten problemer dra på langtur.

Bagasjerommet er også på XXL-nivå, og det hele toppes med enkel inn- og utlasting takket være delt bagasjeluke der nederste halvpart kan legges ned mot deg.

Komfort
Å slippe dieselknatring er ikke det samme som at man slipper motorstøy; bensinmotoren må det jobbes mye mer aktivt med, og man er avhengig av forholdsvis høyt turtall for å få nok moment ved akselerasjon.

Dessuten legger CVT-kassen automatisk motoren på et turtall der det er bra med effekt – langt oppe i registeret.

KVALITET: Materialene er av god kvalitet, og dashbordet er bakgrunnsbelyst med et behagelig rødt lys.KVALITET: Materialene er av god kvalitet, og dashbordet er bakgrunnsbelyst med et behagelig rødt lys. Foto: Andreas Handeland

Fjæringen er meget behagelig satt opp; den er komfortabel samtidig som bilen kjører godt på dårlig underlag.

Vi Menns biltester: Klikk her.

Setene er også meget gode, men av en eller annen merkelig grunn tilbyr ikke Mitsubishi fireveis justering av rattet i noen av sine modeller.

Med fire av fem stjerner for sikkerheten til voksne, gjorde Outlander en god figur i EuroNCAPs test.

FJÆRING: Bilen virker behagelig selv på dårlig underlag.FJÆRING: Bilen virker behagelig selv på dårlig underlag. Foto: Anderas Handeland

Den fikk i tillegg tre av fem stjerner for sikkerheten til barn, og to av fire mulige for fotgjengersikkerhet.

Nivået på sikkerhetsutstyret er bra, med blant annet ESP, beltestrammere og seks kollisjonsputer som standard.

Pris/utstyr
Startprisen for en Outlander med 2,4 MIVEC CVT er 435 900 kroner.

Selv om Outlander har bra med utstyr og stort sett har 20 hestekrefter mer enn sine bensindrevne konkurrenter, er nok dette i dyreste laget. BMW X3 med 2,0i er dyrere, ellers er stort sett samtlige av de andre kompakt-SUV-ene med bensinmotorer rimeligere.

KOMFORT: Setene gir god sittestilling.KOMFORT: Setene gir god sittestilling. Foto: Andreas Handeland

Til Outlanders forsvar skal det nevnes at CVT-kassen er inkludert i den prisen, og at ytelsen er noe høyere enn hos de andre.

Hvordan Outlander vil holde seg i verdi er vanskelig å si, siden forgjengeren kun var å få med bensinmotor – lite gunstig på bruktmarkedet i diesel-landet Norge.

Men Mitsubishi har gode garantier, og kvaliteten på produktene pleier å stå i stil, så bilholdet vil nok generelt bli av en hyggelig art.

Vi Menn mener
Selv med bensin og CVT-automat glimter Outlander til, og viser seg fram som en bil det er lett å like.

PADLEÅRER: Du kan gire selv fra rattet hvis du vil.PADLEÅRER: Du kan gire selv fra rattet hvis du vil. Foto: Andreas Handeland

Vi vil likevel ikke anbefale bilen med denne motor/gir-kombinasjonen, siden dieselmodellen både er mye rimeligere (ca. 45 000 kroner billigere med tilsvarende utstyr) og samtidig bidrar med mye mer dreiemoment der det er lettere å utnytte.

Vi vet at Outlander snart får den nye SST-dobbelklutsjkassen vi kjenner fra blant annet Evolution-modellen i kombinasjon med diesel. Den er det nok verdt å vente på hvis du ikke er tilhenger av å gire selv.

Mer om bil og trafikk finner du i Bilmagasinet.



Annonse

Biler til salgs

Nyeste biler:

1999 Dodge Ram cummins automat

Pris: 119000.00,-

1987 Nissan King Cab

Pris: 12000.00,-

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: