Biltyvenes mareritt
Her er bilene som er vanskeligst å stjele.
Det britiske forskningsinstituttet Thatcham har testet hvor vanskelig det er å stjele biler i flere klasser. Best ut totalt sett kommer Audi, med tre modeller som seirer i sine respektive klasser.
De tre Audi-vinnerne er den store SUV-en Q7, kabrioleten TT Roadster og «luksuslyntoget» S8, som Thatcham her har plassert i sportsbilklassen. (Teksten fortsetter under bildet.)
TAKLØS, MEN IKKE KLAR BANE: Audi TT Roadster er den vanskeligste bilen å stjele blant kabrioletene.
Foto: Øyvind JakobsenI undersøkelsen har Thatcham vurdert hva som finnes av tyverisikring, og hvordan dette utstyret fungerer. Typisk tyverisikringsutstyr er rattlås, alarm, elektronisk startsperre og identifiseringsordninger for kjøretøyet.
Les også: Her er biltyvenes favoritter
Klassevinnerne
Mens Audi blir vurdert som aller best når alle merkets modeller ses under
ett, er det verdt å merke seg at den franske PSA-gruppen (Citroën og
Peugeot) stikker av med hele fire klasseseire.
FRANSK FLAK: Citroën vinner i tre klasser, blant annet med storbilen C6.Blant småbilene byr Citroën C3 på de tøffeste utfordringene for biltyver, mens storebror C4 stikker av med seieren for kompaktklassebilene.
I mellomklassen er Peugeot 407 best sikret mot tyveri, og Citroën C6 vinner i storbilklassen.
FORD S-MAX: Krever mest av tyven i flerbruksbilklassen.
Foto: Jon E. KolbergBlant statusmerkene i mellomklassen er Lexus IS vanskeligst å stikke av gårde med. Klassen for de typiske luksusstorbilene vinnes av Mercedes S-klasse.
Ford S-Max er i tet når det gjelder tyverisikring av flerbruksbilene, mens Nissan X-Trail vinner klassen for kompakte SUV-er.
Mer om bil og trafikk finner du på Nettavisen Motor.
15.05.08 20:27, ny 15.05.08 20:42
De lekreste MC-modellene
Supersportsykler og spetakulære konseptdoninger. Se bildene av MC-nyhetene.
[ Les mer ]
På grensen til å være genial
Smårøff for familien. Vi har prøvekjørt Nissans familie-Qashqai.
[ Les mer ]
Slike biler vil damene ha
- Nå er det ikke bare fargen og småbiler som teller, sier salgskonsulent i Møller Bil. Se kvinners 15 på topp.
[ Les mer ]Sjekk reiseværet:
[
Les mer
]
LXUS
[
Les mer
]
- 5 tagger paris
- 5 tagger elbil
- 24 tagger klikk.no
- 5 tagger diesel
- 4 tagger statsbudsjettet 2009
- 6 tagger mc test
- 4 tagger fotoboks
- 9 tagger biltest
- 4 tagger bil
- 4 tagger motor
- 4 tagger bilmesse
- 12 tagger mc
- 9 tagger dårlige veier
- 10 tagger norsk veistandard
- 4 tagger veistandard
- 4 tagger superbil
- 10 tagger naf
- 6 tagger mc24.no
- 9 tagger trafikksikkerhet
- 4 tagger nei til frontkollisjoner



