Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

1200 får sparken i Volvo

1.200 VARSLES: 1.200 ansatte mister jobben ved Volvo-fabrikken i Torslanda i Göteborg. 1.200 VARSLES: 1.200 ansatte mister jobben ved Volvo-fabrikken i Torslanda i Göteborg. Foto: Scanpix

Spareknivene slipes i Sverige - uklart om norske ansatte blir rammet.

  • Skriv ut artikkel
  • Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 25.06.08 14:46 | Sist oppdatert 25.06.08 15:41

1200 personer er varslet om oppsigelse, først og fremst i Göteborg og i Olofström i Sverige. Dette melder Aftonbladet.se.

I tillegg planlegger bilgiganten å redusere bemanningen med rundt 300 ansatte utenlands, og å si opp kontrakten med rundt 500 konsulenter.

Oppsigelsene er et ledd i ett større besparingsprogram som skal redusere kostnadene med 4 milliarder kroner. Det betyr flere oppsigelser i vente, opplyser Aftonbladet.se.

VOLVO: Volvo er eid av Ford Motor Company, og ble grunnlagt i 1927 i Göteborg. Volvo er latin og betyr «jeg ruller». Her ses en Volvo S80 som absolutt ruller bra.VOLVO: Volvo er eid av Ford Motor Company, og ble grunnlagt i 1927 i Göteborg. Volvo er latin og betyr «jeg ruller». Her ses en Volvo S80 som absolutt ruller bra. Foto: Volvo

Omorganiseringsprosessen er ventet å være klart til årsskiftet.

Informasjonsdirektør i Volvo Personbiler Norge AS, Tore Løvig, har ingen kommentar til spørsmålet om nedbemanningen vil ramme norske Volvo-ansatte.

Hard konkurranse i USA
- Oppsigelsene skjer på grunn av et behov for å være konkurransedyktig, spesielt i USA, sier Løvig til Nettavisen.

Oppsigelsene skjer på grunn av et behov for å være konkurransedyktig

Siste fra Nettavisen.no/motor:

- Prøv vårt morsomme bilspill

- Her dør nordmenn i utlandet

- Her sover p-vakten - feilparkert

Problemet er at den amerikanske dollaren er meget svak i forhold til den svenske og norske kronen.

- Dette gjør det vanskelig for alle som eksporterer biler til det amerikanske markedet, hvor bilene selges i dollar, sier Løvig.

Frederik Arp i Volvo Personbiler i Sverige, har uttalt i en pressemelding at nedbemanningen er trist, men helt nødvendig for å nå et bedre finansielt nivå, opplyser Aftonbladet.se.

Mer om bil og trafikk finner du i Nettavisen Motor.



UTLIGNET: Peter Kovacs utlignet til 1-1 i kampen mellom Sandefjord og Odd.

Odd sikret årets første borteseier

Tippeligaen

Senket Sandefjord på overtid.

Les mer
LIKE VARMT I LUFTA: Så da hjelper det kanskje ikke å bruke vannet for å kjøle seg ned..?

Her er det
27 grader i vannet!

Vær

Etter to ukers hetebølge er badetemperaturene skyhøye. Sjekk din strand!

Les mer

Krasjet i silo – omkom

Nyheter

29-åring omkom i trafikkulykke i Sola.

Les mer
SØLVTØY: Serena Wllimas viser fram tofeet hun fikk ved å slå søsteren Venus i Wimbledon-finalen.

Serena servet
søsteren i senk

Sport

– Som om jeg holder Venus' trofé, sier den ferske Wimbledon-mesteren.

Les mer
OMSVERMET: Karim Benzema skal ha hatt tilbud fra de fleste storklubbene i Europa.

– Takket nei til United, Barca og Milan

Fotball

Storklubbene lå langflate etter Karim Benzema.

Les mer
TESTER RAKETTER: Nord-Korea fortsetter med sine provokasjoner. Her trener en gruppe nordkoreanske soldater ved grensen til Sør-Korea.

Skjøt opp sju raketter

Nyheter

Nord-Korea fortsetter med sine militære provokasjoner.

Les mer

Tips oss

Send sms og mms til 1930 med ditt tips tips@nettavisen.no

Fakta i samarbeid med 1881