Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Diesel billigere enn bensin

SOM I GODE GAMLE DAGER: Nå er atter prisen på diesel lavere enn prisen på bensin. Men hvor lenge vil det vare? SOM I GODE GAMLE DAGER: Nå er atter prisen på diesel lavere enn prisen på bensin. Men hvor lenge vil det vare? Foto: Petter Handeland ( Klikk.no )

Vips, så var diesel billigst igjen. Men det vil neppe vare.

  • Skriv ut artikkel
  • Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 21.08.08 13:13 | Sist oppdatert 21.08.08 15:45

Har du lagt merke til at diesel plutselig er billigere enn bensin igjen?

Denne artikkelen er hentet fra: www.klikk.no/motor/bil

Vi så det først på bensinstasjoner i Oslo-området og fikk tallene bekreftet da vi sjekket Statoils veiledende priser: Diesel koster 13,17 per liter, mens prisen på 95 blyfri er på 13,23. Hos YX er prisen 13,19 for diesel og 13,23 for 95 blyfri.

Det er flere måneder siden situasjonen var den samme.

Overrasket ekspert
Vi lar oljeanalytiker i DnB NOR Markets, Torbjørn Kjus, sjekke tallene nærmere.

– Dette er litt overraskende, for diesel står globalt sett sterkest i oljemarkedet og har derfor vært dyrere enn bensin til tross for at dieselprisen er støttet her i landet. Men ser vi på utviklingen de siste seks ukene, har det vært en liten tilbakegang i markedet for diesel og gassolje, og det gjør at dieselprisen nå har gått litt ned.

Siste fra Nettavisen Motor:

- Sjekk Ismonsteret

- Vil lære amerikanerne å kjøre bil

- Kampen om en toppløs Veyron

Ifølge Kjus er det naturlig at prisene har falt litt ettersom de har ligget på rekordnivåer dette året. En viktig årsak til det er dieselhamstring i Asia og Sør-Amerika på grunn av energikriser.

Kjus tror likevel ikke at diesel vil være billigere enn bensin lenge.

– Nå kommer vinteren hvor mange i Europa kjøper fyringsolje. Etterspørselen etter fyringsolje påvirker også dieselprisen, og den blir dyrere.

Foto: Petter Handeland

Mer stabile bensinpriser
Kjus tror imidlertid ikke på en stor oppgang i prisen, og han kan trøste alle bensinbileiere med at prisen på bensin sannsynligvis vil holde seg relativt stabil i tiden fremover.

Til tross for at diesel har vært dyrere enn bensin i mange måneder, ser det ikke ut til å ha forandret kjøpsvanene til nybilkunder. Fortsatt er nesten tre av fire nye biler i Norge drevet av diesel, viser tall fra Opplysningsrådet for Veitrafikken.

Dieselandelen har ligget omtrent på dette nivået helt siden avgiftsendringen som favoriserer biler med lavt CO2-utslipp for halvannet år siden.

Denne artikkelen er hentet fra: www.klikk.no/motor/bil

Mer om bil, MC og trafikk finner du i Nettavisen Motor



ØLTØRSTE: Nordmenn drakk mer øl i 2008 enn året før.

Vi drikker mer øl

NA24

Bergensbryggeriet tar kraftig innpå Ringnes.

Les mer
KLER SEG UT: Det finnes folk som tenner på folk som kler seg ut som dyr. Men de vil trolig ha dem mer dunete enn dette.

De særeste sexfetisjene

Sex, samliv og kjærlighet

Sex med et piknikbord, et trafikkskilt eller et spøkelse? Her er noen av de rareste fetisjene.

Les mer
Magnus Carlsen avbildet under Corus-turneringen tidligere i år.

LIVE: Slår Magnus eks-verdensmesteren?

Sjakk

18-åringen leder i Dortmund.

Se løpende analyser
- TAKK SKAL DERE HA: John Terry har all grunn til å takke, dersom en overgang til Manchester City - med 300.000 pund i ukelønn - blir en realitet.

Lørdagens Premier
League-rykter

Fotball

Chelsea henter storscorer og City betaler rekordlønn - mens Wayne Rooney er blitt skadet.

Les mer

– Du vet ikke en dritt

NA24

Investor Johan H. Andresen går til knallhardt angrep på Bill Gates.

Les mer
NÆRMER SEG: Samuel Eto'os overgang til Manchester City ser til slutt ut til å bli en realitet.

Eto'o nærmer seg City

Fotball

Barca-presidenten vil betale Eto'o for å dra.

Les mer

Tips oss

Send sms og mms til 1930 med ditt tips tips@nettavisen.no

Fakta i samarbeid med 1881

Blogglisten