Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
BILLIGERE RÅOLJE, DYR BENSIN: Pumpeprisene vil ikke synke selv om råoljeprisene har sunket drastisk. Dette er på grunn av mangelen på bensinproduktet, som fører til sterke marginer for raffinørene.
Foto: Scanpix
Da råoljeprisen økte, steg bensinprisen raskt. Hvorfor synker ikke pumpeprisen sammen med råoljeprisen nå?
Diskuter saken nederst
Da oljeprisen økte, var selskapene raske med å sette opp prisen.
Nå har råoljeprisene sunket drastisk i løpet av den siste måneden, men drivstoffprisene er ikke ventet å synke.
- Marginene er nå veldig gode for raffineriene. Selv om råoljeprisen har falt så har bensinprisen nesten ikke falt. Vi vil antagelig ikke se noe fall ved pumpene her i Norge, sier oljeanalytiker i DnB NOR Markets, Torbjørn Kjus, til Nettavisen.
IKKE BILLIGERE BENSIN: Amerika trenger å importere bensin fra Europa. - Dette vil føre til at prisene i Europa vil holde seg stabile eller øke, sier oljeanalytiker i DnB NOR Markets Torbjørn Kjus til Nettavisen.
Foto: André Clark UtvikÅrsaken er at orkanherjingene i Mexicogolfen har ført til mangel på bensin, som igjen har ført til at raffinerier har kunnet selge drivstoffet dyrt.
- I så fall betyr dette at oljeselskapene utnytter en krisesituasjon og presser forbrukerne til siste dråpe, sier direktør for samfunnskonktakt i Norges Automobilforbund (NAF), Håkon Glomsaker, til Nettavisen.
I juni i år nådde man pristoppen for bensin, som da lå på rundt 14-15 kroner. Da var prisen på råolje 145 dollar per fat.
Nå har prisen falt til 96 dollar per fat for amerikansk råolje. Men prisene for drivstoff holder seg likevel høye: Listeprisen for 95 blyfri ligger på 13,23 kroner hos Statoil og på 13,25 kroner hos Shell.
BØR VÆRE ROM FOR NOE: Direktør for samfunnskontakt i NAF, Håkon Glomsaker, påpeker at såfort råoljeprisene stiger så stiger også bensinprisene. Da bør det være rom for at prisene også blir noe redusert når råoljeprisene synker, mener han.
Foto: NAF
- Noen tar godt for seg av potten
Kjus fortalte til Nettavisen i forrige måned at man sannsynligvis hadde nådd
pristoppen for i år når det gjelder råolje - og det ser ut til at han har
rett.
- Bare om mandag har råoljeprisen falt med rundt 5,5 dollar per fat. Det var nesten ingenting som steg i pris, det må i så fall ha vært statsobligasjoner og gull, sier Kjus.
Dette går mot all forventning. Bransjen selv har lenge fryktet store prisøkninger på råolje.
Blant annet har flyselskaper i det siste halvåret forhåndssikret seg opsjoner på 200 dollar per fat råolje, nettopp for å forhindre priseksplosjoner.
Les mer om dette på: 17 kroner literen er billig
Dette er et eksempel på hvordan naturkatastrofer kan virke inn på det globale markedet.
- USA har nå et raffineriproblem ved Mexico-gulfen. Det var en reduksjon på rundt 1,3 millioner fat daglig i forrige uke, sier Kjus.
DYRERE: Det finnes en risiko for at bensinprisene faktisk vil øke.
Foto: Jørgen Berge- Spriket mellom råolje og bensin styrkes nå, og det blir mangel på bensin. Amerika trenger å importere bensin fra Europa, og det globale markedet vil da føre til at prisene vil holde seg stabile eller øke, påpeker Kjus.
Det er hovedsakelig strømforsyningen til raffineriene som er problemet.
Forwardmarkedet priser nå bensin til 13 kroner per liter for neste sommer
De amerikanske raffineriene henter inn strøm eksternt, i motsetning til raffinerier i Europa som vanligvis forsyner seg selv med strøm.
Orkanene har skapt vanskeligheter som blant annet oversvømmelser, som igjen fører til strømbrudd. Da stopper raffineriene opp, og vi mister enormt mye bensinproduksjon.
- I Amerika går vanligvis 60 prosent av et fat råolje til bensinproduksjon, dette er en av årsakene til at vi mister mye bensin nå, forteller Kjus.
Dollaren har også styrket seg i de to siste måneder. Det gjør isolert sett bensin dyrere i norske kroner.
Glomsaker i NAF påpeker at det likevel bør være rom for en prisreduksjon.
- Hver gang råoljeprisene har gått opp, har også bensinprisene økt. Det bør jo gå begge veier. Nå som de har falt nærmere 40 prosent, så bør det være rom for at forbrukerne merker dette på pumpa, sier Glomsaker.
HELT TIL NESTE SOMMER: Drivstoffprisene vil mest sannsynlig holde seg stabile på 13-14 kroner frem til neste sommer.
Foto: Petter HandelandHan mener at selv om de norske avgiftene gir mindre muligheter for stor prisreduksjon på bensin, så bør det være mulig at prisene senkes noe i takt med råoljeprisens fall.
- Det er åpenbart at noen tar rimelig godt for seg av potten, sier han.
Bensinen like dyr
- Forwardmarkedet priser nå bensin til 13 kroner per liter for neste sommer
og dieselpriser til rundt 12,50 kroner per liter nå, og til 12,90 kroner per
liter mot slutten av neste år, sier Kjus.
NAF oppfordrer folk til å bruke forbrukermakten sin
NAF mener at bilister kan bidra til en prisreduksjon med enkle midler.
- NAF oppfordrer folk til å bruke forbrukermakten sin, og handle bensinen der den er billigst dersom det er mulig, sier Glomsaker.
Dersom amerikanske raffinerier fortsetter å slite vil prisene på bensin ikke svekkes her til lands påpeker Kjus.
- Estimatet på hva som kan gå tapt for september og oktober av raffinerikapasitet viser alt fra 2 millioner til 4 millioner fat per dag, sier Kjus.
Dersom man taper rundt 4 millioner fat oljeprodukter per dag i Mexico-gulfen, vil prisen på bensin fortsette å holde seg og eventuelt stige.
Vi kan ikke forvente noen særlig nedgang på pumpene her nå
- Vi kan ikke forvente noen særlig nedgang på pumpene her nå, med mindre det viser seg at det er små skader på raffineriene i USA. Men historikken har vist at det ofte tar tid å få tilbake full raffinerikapasitet etter slike hendelser, stadfester Kjus.
LES OGSÅ: Disse går under 0,5 liter per mil
Bare 1 måneds kraftig redusert raffineriaktivitet i Mexico-gulfen vil føre til at bensinlagrene i USA blir rekordlave på tross av den lave etterspørselen der borte.
- Differensialene mellom råolje og bensin i Europa lå på rundt 3 dollar per fat for kort tid siden. Nå ligger den på nesten 23 dollar per fat. Dette er på grunn av situasjonen i bensinmarkedet. Denne oppgangen fører til sterke marginer for raffinørene, sier Kjus.
Mer om bil, MC og trafikk finner du i Nettavisen Motor.