Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Sjekk den nye superbilen

ENDELIG EN REALITET: Det har vært snakk om konseptbilen fra det britiske Arash Cars helt siden 2005. Nå skal denne vakre superbilen endelig komme i produksjon. ENDELIG EN REALITET: Det har vært snakk om konseptbilen fra det britiske Arash Cars helt siden 2005. Nå skal denne vakre superbilen endelig komme i produksjon. Foto: Arash Cars

Denne skal danke ut Koenigsegg. Se bildene

  • Skriv ut artikkel
  • Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 14.10.08 18:36 | Sist oppdatert 15.10.08 08:28

Det er ingen tvil om at britene også kan lage supersportsbiler, med blant annet den vakre Beira fra Breckland Technology.

LES MER: Sjekk den skjønnheten

Det britiske Arash Cars er et annet selskap som har gått ut med nyheten om at de nå ønsker å sette sitt supereksemplar i produksjon: Arash AF10.

Se flere fotoer i bildekarusellen nederst

Man har hørt snakk om denne sportsdoningen helt siden 2005, hvor to versjoner har tidligere blitt vist på motormesser.

RASK: Sportsdoningen skal ha en toppfart på 321 km/t. Arash lover å også komme med en superversjon i etterkant.RASK: Sportsdoningen skal ha en toppfart på 321 km/t. Arash lover å også komme med en superversjon i etterkant. Foto: Arash Cars

Bildene som er blitt sluppet skal vise det kommende fartsmonsteret, hvor dens form endelig er blitt fastspikret.

Designet skal være inspirert av Le Mans racing- og F1-biler.

Arash er tydeligvis i godt selskap. Girkassen med 6 trinn kommer nemlig fra Grazianno, som også leverte girkasse til Ferrari Enzo.

I tillegg finner man en V8-motor fra General Motors, som er 7,0-liters motor med 550 hester. Med disse kreftene suser sportsdoningen av gårde 0-100 km/t på under 3,4 sekunder.

For å redusere vekten, har produsenten valgt en mindre motor samt bygge karosseriet av karbonfiber. Dermed er det mulig med en toppfart på 321 km/t.

Arash Cars lover imidlertid en superversjon som skal komme i etterkant, og den skal være god for rundt 850 hester. Det høres ikke så dumt ut det.

LAVERE PRIS: Nye Arash skal konkurrere mot den populære koenigsegg.LAVERE PRIS: Nye Arash skal konkurrere mot den populære koenigsegg.

Rundt 25 eksemplarer skal produseres i året, hvor startprisen er på 172.000 pund.

Dette tilsvarer rundt 1,9 millioner kroner. Så kommer avgiftene i tillegg...

Mer om bil, mc og trafikk finner du i Nettavisen Motor.

TEST DEG SELV: Kan du egentlig kjøre bil?

Se flere bilder av Arash AF10:

For å se bildekarusellen trenger du Flashplayer 8. eller høyere, og JavaScript må være aktivert.



UTLIGNET: Peter Kovacs utlignet til 1-1 i kampen mellom Sandefjord og Odd.

Odd sikret årets første borteseier

Tippeligaen

Senket Sandefjord på overtid.

Les mer
LIKE VARMT I LUFTA: Så da hjelper det kanskje ikke å bruke vannet for å kjøle seg ned..?

Her er det
27 grader i vannet!

Vær

Etter to ukers hetebølge er badetemperaturene skyhøye. Sjekk din strand!

Les mer

Krasjet i silo – omkom

Nyheter

29-åring omkom i trafikkulykke i Sola.

Les mer
SØLVTØY: Serena Wllimas viser fram tofeet hun fikk ved å slå søsteren Venus i Wimbledon-finalen.

Serena servet
søsteren i senk

Sport

– Som om jeg holder Venus' trofé, sier den ferske Wimbledon-mesteren.

Les mer
OMSVERMET: Karim Benzema skal ha hatt tilbud fra de fleste storklubbene i Europa.

– Takket nei til United, Barca og Milan

Fotball

Storklubbene lå langflate etter Karim Benzema.

Les mer
TESTER RAKETTER: Nord-Korea fortsetter med sine provokasjoner. Her trener en gruppe nordkoreanske soldater ved grensen til Sør-Korea.

Skjøt opp sju raketter

Nyheter

Nord-Korea fortsetter med sine militære provokasjoner.

Les mer

Tips oss

Send sms og mms til 1930 med ditt tips tips@nettavisen.no

Fakta i samarbeid med 1881