Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

ER DETTE NYTT, DA? Nei da, men nå blir det snart standard på vanlige biler. Mazdas «Rear Vehicle Monitoring System» (RVMS), fungerer ved at to bakovervendte sensorer overvåker all trafikk bak bilen, og gir beskjed til føreren dersom denne forsøker å skifte fil uten å oppdage bilen i dødvinkelen. ER DETTE NYTT, DA? Nei da, men nå blir det snart standard på vanlige biler. Mazdas «Rear Vehicle Monitoring System» (RVMS), fungerer ved at to bakovervendte sensorer overvåker all trafikk bak bilen, og gir beskjed til føreren dersom denne forsøker å skifte fil uten å oppdage bilen i dødvinkelen.

Her dør dødvinkelen

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 13.11.08 15:31

Dyrt superutstyr blir allemannseie. Se hvordan det virker.

Del på Facebook

GÅ TIL NETTAVISEN MOTOR

Radar som overvåker avstanden til bilen foran har vært et tilgjengelig ekstrautstyr i tre år allerede.

Men du må grave dypt i lommeboken for å få utstyret på din bil, og så langt har det i stor grad vært forbeholdt bilmodeller i premiumsegmentet.

Les også: Nå kommer radaren og Radar hindrer kø-krasj

SOV TRYGT: Volvos radarsystem «City Safety» følger med på avstanden til bilen foran, og bremser selv dersom føreren sover eller leser avisen på vei til jobben.SOV TRYGT: Volvos radarsystem «City Safety» følger med på avstanden til bilen foran, og bremser selv dersom føreren sover eller leser avisen på vei til jobben. Foto: Volvo

Utstyr som overvåker førerens blindsoner enten med radar eller kameraer har også vært forbeholdt de mer velstående.

TEST DEG SELV: Ta teoriprøven (gratis)

Radar til folket
Nå ser det derimot ut til at Mazda bryter en barriere ved å implementere radarovervåking av førerens dødvinkler som en del av standardutrustningen på Mazda6 Sport allerede fra februar 2009.

Da vil, etter alle solemerker, biler med full radarkontroll over omgivelsene være allemannseie i løpet av overskuelig fremtid.

Det siste fra Nettavisen Motor:


- Finn én dødelig forskjell

- Både i pose og pung

- Jens møter trafikkdøden

Kjent historie
Vi kjenner utviklingen fra annet sikkerhetsutstyr. ABS-bremser, kollisjonsputer og ESP var for få år siden forbeholdt biler i de aller dyreste luksusbilene. I dag vil de fleste regne slikt sikkerhetsutstyr som en ren selvfølge på de aller billigste bilene også.

TENKER FOR DEG: Dersom radarsystemet i Mercedes S-klasse mener avstanden til bilen foran blir farlig eller endres for raskt, vil det iverksette sikkerhetstiltak.TENKER FOR DEG: Dersom radarsystemet i Mercedes S-klasse mener avstanden til bilen foran blir farlig eller endres for raskt, vil det iverksette sikkerhetstiltak.

Historien viser at de som er villig til å betale uanstendig mye for en bil, samtidig betaler for utviklingen av sikkerhetsustyr som siden kommer allmenheten til gode.

Når tall fra USA og NHTSA viser at så mye som 9 prosent av alle trafikkulykker kan skyldes filskifte, kan en standarisering av radarovervåking av dødvinkelen bli et godt tilskudd til enda tryggere trafikk.

Mer om bil, mc og trafikk finner du i Nettavisen Motor



Annonse

Kommentarer


Biler til salgs

Nyeste biler:

2004 Audi A3 ambition (sport)

Pris: 108990.00,-

1995 Volkswagen Caravelle

Pris: 29999.00,-

1998 Audi A6 1,8T

Pris: 50000.00,-

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: