Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

MINDRE SLØSING: - Det er på høy tid alle bomselskapene samles til ett, slik at man kan kontrollere at et absolutt minimun går til andre ting enn vei, sier direktør for samfunnskontakt i NAF Håkon Glomsaker. MINDRE SLØSING: - Det er på høy tid alle bomselskapene samles til ett, slik at man kan kontrollere at et absolutt minimun går til andre ting enn vei, sier direktør for samfunnskontakt i NAF Håkon Glomsaker. Foto: Scanpix

- Slik bør bompengene brukes

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 06.12.08 13:21

1 av 3 kroner går ikke til vei. Det vil NAF gjøre noe med.

Del på Facebook

Nettavisen skrev nylig at tall fra Vegdirektoratet viser at 1 av 3 bomkroner går til annet enn å bygge vei.

LES MER: Slik forsvinner bompengene dine

Alle bomselskaper bør samles og kontrolleres av staten, mener NAF.

- Tallene beviser nok en gang at det er på høy tid alle bomselskapene samles til ett, statlig selskap som fører kontroll på utgiftene. Dette for å sikre mer vei for hver krone som bilistene betaler, sier direktør for samfunnskontakt i NAF Håkon Glomsaker til Nettavisen.

Da vil man kunne spare mange titalls millioner på fellesfunksjoner som regnskap, revisjon, innkjøp og vedlikehold. Dessuten er bompenger en form for skatt og da bør staten ha hånd om innkrevingen.

Det går an å få ned kostnadene. Dette fortjener norske bilister

NAF mener at bompengeinnkrevingen må være:

1. så brukervennlig og kostnadseffektiv som mulig.

2. innenfor et system som sikrer større likebehandling av brukerne mht klageadgang og lignende.

3. og samtidig er i tråd med gjeldende krav til sikkerhet og personvern.

- Det skiller mye fra selskap til selskap i hvor store administrasjonsutgifter de har. Det går an å få ned kostnadene. Dette fortjener norske bilister. Det bør være slik at et absolutt minimum går til andre ting enn vei, og en nøye kostnadskontroll vil bidra til dette, sier Glomsaker.

Han vektlegger at man ikke skal føre kontroll for kontrollens skyld, men for å sikre at mest mulig går nettopp til vei.

SJEKK DER DU BOR: Her kommer nye bomstasjoner

FLAUT: Glomsaker i NAF synes det er flaut at et så rikt land som Norge ikke har en bedre veistandard.FLAUT: Glomsaker i NAF synes det er flaut at et så rikt land som Norge ikke har en bedre veistandard. Foto: NAF

- Vi i NAF er ikke glad i bompenger, men dette er kommet for å bli, sier Glomsaker.

NAF aksepterter at bompenger skal finansiere rundt 50 prosent av veistrekninger som åpnes, og staten den andre halvparten.

- Nå ser vi jo eksempler på at veiprosjekter blir 70 prosent bompengefinansiert, og 30 prosent statlig finansiert, påpeker Glomsaker.

Han mener at staten må ta ansvar og følge vegloven.

- Mer politisk vilje i Sverige
Glomsaker synes det er flaut at et så rikt land som Norge ikke har bedre veistandard enn det vi har i dag.

- Jeg deltok nylig på et foredrag som ble holdt av det svenske Vägverket. Der slo det meg i Sverige har de lite penger, store planer og sterk politisk vilje. I Norge har vi mye penger, få planer og liten politisk vilje, sier Glomsaker.

I Sverige har de lite penger, store planer og sterk politisk vilje. I Norge har vi mye penger, få planer og liten politisk vilje

Han legger til at NAF støtter NLF sitt krav om at politikerne må sette i gang strakstiltak, og få folk i anleggsbransjen ut i arbeid for å bygge veier.

- Veinettet skriker etter vedlikehold. Vi kan nå slå flere fluer i en smekk, bare myndighetene vil, fortalte administrerende direktør i NLF Olav Slaatsveen nylig til Nettavisen.

LES MER: - Vi vil ha vei nå!

Både NLF og NAF mener at arbeidsledigheten i anleggsbransjen kan effektivt stoppes ved at politikerne prioriterer vei og får folk ut i arbeid straks, før oppsigelsene begynner å rulle.

RIKSVEI 44 FLEKKEFJORD - ÅNA-SIRA: Et eksempel på hull i veibanen som er 10 cm dypt er direkte farlig. Skal vi bare akseptere at det er slik? Bilistene i Flekkefjord betaler vel sine vei- og bilavgifter på linje med resten av befolkningen?RIKSVEI 44 FLEKKEFJORD - ÅNA-SIRA: Et eksempel på hull i veibanen som er 10 cm dypt er direkte farlig. Skal vi bare akseptere at det er slik? Bilistene i Flekkefjord betaler vel sine vei- og bilavgifter på linje med resten av befolkningen? Foto: Ingeborg Haughom

Det finnes til sammen et etterslep på 28 milliarder kroner på riks- og fylkesveiene, og nåde NLF og NAF at man har nå muligheten til å gjøre en skikkelig investering for framtiden.

LES OGSÅ: - Hvorfor må bilistene blø?

LES OGSÅ: Dette er Norges verste vei

Det siste fra Nettavisen Motor:

- Bensin på 8-tallet

- Bare en av ti vil gjøre dette

- Her har de griseflaks

Mer om bil, MC og trafikk finner du i Nettavisen Motor



Annonse

Kommentarer


Biler til salgs

Nyeste biler:

2004 Audi A3 ambition (sport)

Pris: 108990.00,-

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: