Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

GODKJENT PUSEKATT: Den amerikanske cocker spanielen Bums har lang erfaring med å kontrollere kattedyr. Det at han umiddelbart gikk god for Jaguaren må bare anses for å være en kvalitetsbekreftelse. GODKJENT PUSEKATT: Den amerikanske cocker spanielen Bums har lang erfaring med å kontrollere kattedyr. Det at han umiddelbart gikk god for Jaguaren må bare anses for å være en kvalitetsbekreftelse. Foto: Jon E Kolberg ( Nettavisen )

Luksus til folket!

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 01.03.09 19:39

Snobbete. Komfortabel. Rimelig. Nettavisen har testet Jaguar X-Type.

Del på Facebook

Gå til Nettavisen Motor

Wow. Har du Jaguar, du?

En ganske vanlig kommentar når du er ute på tur med en slik katt (eller Jaguar, om du vil).

(«Oj, du må ha mye penger», holder de som oftest for seg selv).

Litt morsomt er det, at de som ser den tror den koster en million, mens de som har tittet i prislisten vet at den kunne vært min for under det halve.

Det betyr at du kan gi inntrykk av å være litt overklasse-snobbete for samme pris som du må betale for en greit utstyrt BMW 3-serie eller en Mercedes C-klasse. Og det er vel ikke mye tvil om hvilken bil du høster mest anerkjennelse i? Det er rart med det. Folk retter seg litt i ryggen, nesten umerkelig, når de snakker til deg rett etter at du har steget ut av Jaguaren.

BILDESPESIAL: Se flere bilder av Jaguar X-Type Executive 2,2 diesel automatic i karusell nederst i artikkelen.

Dårlig rykte
Men hvorfor er det da ikke flere som kjører Jaguar? Det er i hvert fall mange som alltid har gått rundt og drømt om en.

Vel, uttrykket «evig eies kun et dårlig rykte» treffer nok denne problemstillingen rimelig sentralt.

Det er to bilmerker som fremdeles ligger på folks minne som morsomme men umulige. Både Citroën og Jaguar er biler som mange kunne tenkt seg å eie på grunn av henholdsvis super komfort og høy luksusfaktor, men omtrent like mange som ikke tør å kjøpe fordi disse bilene ofte går i stykker og er umulig å skru på.

Hvem har vel ikke hørt at man må ta ut motoren på en Citroën for å bytte tennplugger? - Og i samme åndedrag vet man godt at det ikke er nødvendig å understellsbehandle en Jaguar fordi motoren lekker så mye olje at bilen aldri rekker å ruste under.

Rykter fra en svunnen tid.

LIKANDES: Jeg, for eksempel, er blant de som har full forståelse og respekt for mennesker som drømmer om å eie en bil med et slikt interiør. Men, for noen er det gubbete, for andre er det dritlekkert.LIKANDES: Jeg, for eksempel, er blant de som har full forståelse og respekt for mennesker som drømmer om å eie en bil med et slikt interiør. Men, for noen er det gubbete, for andre er det dritlekkert. Foto: Jon E Kolberg

Om de noen gang blir kvitt ryktene, vil det nok fremdeles ta lang tid - selv om sannheten er at begge disse bilmerkene ligger helt på topp når det gjelder driftssikkerhet. De har sågar ved flere anledninger kommet ut blant de beste i store internasjonale tester både når det gjelder kundetilfredshet og færrest verkstedbesøk.

For dyrt med Jaguar?
En annen grunn til at Jaguar selger så vidt få biler som de gjør i Norge, kommer nok av at den gemene bilkjøper tror at en engelsk luksusvogn er så dyr at det ikke er noe poeng i å sjekke prisen engang.

Med tanke på hva en X-Type koster, og hva den gir tilbake av komfort, kvalitet og kjøreglede, vil nå jeg påstå at den er forholdsvis rimelig, jeg da.

Stasjonsvogn med dieselmotor og automatgir til drøyt 460.000 kroner?

Syns ikke det er så ille, jeg. Ikke hvis man tar en titt på hva konkurrentene koster, i hvert fall.

Sedanversjonen jeg testet har litt ekstra utstyr, og lopper lommeboken din for 520.000 kroner. Men da får du et smakfullt lyst skinninteriør i beste engelske stil, et deilig komfortabelt kjøretøy, pluss praktiske hjelpemidler for deg som liker det lille ekstra.

MINSTEMANN: Det er ikke akkurat limousine-takter over baksetet i X-Type, men de som er ute etter en større bil med bedre bakseteplass, får vel se til å kjøpe en større bil med bedre bakseteplass, da vel. Når det gjelder komforten og atmosfæren ligger derimot X-Type meget godt an. Også i baksetet.MINSTEMANN: Det er ikke akkurat limousine-takter over baksetet i X-Type, men de som er ute etter en større bil med bedre bakseteplass, får vel se til å kjøpe en større bil med bedre bakseteplass, da vel. Når det gjelder komforten og atmosfæren ligger derimot X-Type meget godt an. Også i baksetet. Foto: Jon E Kolberg

Avgifts-nei til firehjulstrekk
Dersom du er avhengig av trekk på alle fire hjul, må du konvertere til bensin. Da forlanger Jaguar 10.000 kroner mer for bilen, mens norske avgifter endrer seg fra 225.300 kroner for dieselbilen til 389.300 kroner for bensinbilen.

Resultatet blir at en X-Type 2,2 diesel Executive automat stasjonsvogn koster 484.400 kroner, mens en X-Type 2,5 V6 bensin Executive AWD automat stasjonsvogn koster 658.400 kroner, selv om prisen på bensinbilen med firehjulstrekk fra fabrikk altså bare er 10.000 kroner høyere. Sånn er det bare.

Etter et par dager bak rattet i X-Type sedan med tanken i bakhodet om at jeg kjører en litt sedat gentlemansvogn (den ser jo sånn ut), passer det seg slik at jeg kjører innom Jaguar Norge og bytter den inn i en stasjonsvogn. Samme bil, samme motor, men et litt enklere interiør. Den mangler altså treverket i rattet og de mørke stripene i de lyse skinnsetene.

Ifølge salgsdirektør Thomas Øvreseth hos Jaguar, er det slik at flesteparten av de kundene som kjøper sedanutgaven er de som er ute etter en slik gentlemansvogn man forbinner med Jaguar, mens de som velger stasjonsvognen i større grad er ute etter noe litt mer sporty. Trenger vel ikke være rakettforsker for å tenke seg frem til at det er en viss sammenheng med aldersgrupper her, med hvem som i hovedsak liker hva.

Vel, jeg syns tiden er inne for å finne ut av om denne «gubbebilen» har noe å fare med.

Det har den!

VAREBIL: Nei da. Det er ikke en varebil heller. Det er produsert biler som er laget for å frakte store mengder varer. X-Type er IKKE en slik type bil. Men den har plass nok til det du trenger å ta med deg, og bakseteryggen er meget enkel å slå ned for å få plass til enda mer.VAREBIL: Nei da. Det er ikke en varebil heller. Det er produsert biler som er laget for å frakte store mengder varer. X-Type er IKKE en slik type bil. Men den har plass nok til det du trenger å ta med deg, og bakseteryggen er meget enkel å slå ned for å få plass til enda mer. Foto: Jon E Kolberg

For det første har dieselmotoren en ekstra turbo-boost som enkelt forklart betyr at du får et ekstra fraspark når du akselererer. Det merkes godt. I rene tall: en økning fra 360 Nm til 400 Nm i 20 sekunder. Det er ikke noe brått spark, bare et komfortabelt skyv.

Veigrepet sitt
Og så spørs det om bilen kan holde seg på veien, da. Vel, understellet er i utgangspunktet fra tidligere Jaguar-eier Ford, og oppgradert til Jaguar-standard av Jaguars egne ingeniører. Vellykket. Rett og slett vellykket, spør du meg.

Det er fredag morgen og jeg skal jeg en tur til Drammen med Sandvika som utgangspunkt. Det er riktignok forholdsvis bart i hjulsporene på motorveien, men det ligger godt med sørpesnø mellom kjørebanene etter nattens kraftige snøfall. Resultatet er at det ligger flere anstendige bilister og lunker i 70-80 i venstrefila.

SPORTY: Noen henger hvitløk rundt halsen for å beskytte seg mot skumle makter når de ser en Jaguar med slik «kasse» bak. Som om det skulle vært byllepest den var utsatt for. Andre syns Jaguaren som stasjonsvogn blir mindre gubbete og mer ungdommelig og sportslig. Jeg syns mitt.SPORTY: Noen henger hvitløk rundt halsen for å beskytte seg mot skumle makter når de ser en Jaguar med slik «kasse» bak. Som om det skulle vært byllepest den var utsatt for. Andre syns Jaguaren som stasjonsvogn blir mindre gubbete og mer ungdommelig og sportslig. Jeg syns mitt. Foto: Jon E Kolberg

Jeg er for øyeblikket herre over et kjøretøy med antispinn og elektronisk stabilisering, så det er vel bare å trå til, da. Full gass og over i høyre fil for å komme seg forbi treigingene.

Min egen godt og vel innkjørte Mercedes fra 90-tallet ville nok svirra rundt som en snurrebass og knørvet medtrafikanter i fleng lenge før jeg hadde rukket å si 'ettermiddagskaffe' ved en slik manøver. Den engelske katten er derimot smidigheten selv. Antispinnsystemet sørger for at motorkraften blir litt redusert akkurat i det jeg formelig hopper over snøhaugene mellom kjørebanene, men det er ingen antydning til å slingre eller logre med bakenden. Plutselig er alle mine fordommer om gubbebil forduftet som dugg fra den oppvarmede frontruten.

Det er en komfortabel vogn dette, men den stod jammen ikke bakerst i køen når sportslighet ble utdelt heller.

Den sekstrinns automatiske girkassen med mulighet for manuell sjalting er for øvrig den samme som sitter i blant annet Volvo S80, og passer både bil og motor som hånd i hanske.

X-Type har også bakside
Nå har det seg slik at alle medaljer har en bakside. En av X-Typens mindre heldige egenskaper er at den er liten. Ikke veldig liten, men akkurat så liten at det blir trangt med voksne passasjerer både foran og bak samtidig. Når jeg sitter godt i førersete er plassen bak meg redusert til barnesete.

Bagasjeplassen er heller ikke overdådig, men til gjengjeld kan bakseteryggene legges ned (også i sedanutgaven) for å frakte flatpakkede skap fra Ikea. Eller ski, om du vil. Men sånn er det jo. Er det god plass du er ute etter, så får du heller kjøpe deg en Passat. Sånn som naboen har gjort. Kjempebil det også, men du blir vel ikke akkurat lagt merke til.

GOLFBAG?: Nei, da trenger du ikke Estate versjonen. Golfbagen får fint plass i Sedan modellen. Det er nok i større grad de middels unge som vil ha med sportsutstyret til både seg selv og barna som velger stasjonsvogn. Skal du frakte både dykkerutstyret og fallskjermen, er det greit med den ekstra plassen.GOLFBAG?: Nei, da trenger du ikke Estate versjonen. Golfbagen får fint plass i Sedan modellen. Det er nok i større grad de middels unge som vil ha med sportsutstyret til både seg selv og barna som velger stasjonsvogn. Skal du frakte både dykkerutstyret og fallskjermen, er det greit med den ekstra plassen. Foto: Jon E Kolberg

Jeg kunne samtidig tenkt meg å oppleve et par tekniske oppfinnelser i forbindelse med førermiljøet, som flere av konkurrentene har skjemt oss bort med. Keyless-go, som gjør at jeg slipper å ta nøkkelen ut av lommen for å låse opp og starte bilen, for eksempel. Automatisk tre blink når jeg gir blinklyshendelen et hint, ville jeg gjerne hatt. Cruise control som følger bilen foran, ville jeg også gjerne hatt. Pirk om detaljer, javel, men for noen er det viktig.

Kriterier for valg
Når du skal ut å velge ny bil er det selvfølgelig flere faktorer som spiller inn. Men når du har funnet ut sånn cirka hvilken kjøretøytype du vil ha og ditto prisleie, er tiden inne for å velge merke. Har du rundt en halv million til rådighet og har funnet at stasjonsvogn med dieselmotor og automatgir er minstekrav, vil for eksempel en brukbart utstyrt BMW 320 diesel, Mercedes C-klasse eller Audi A4 være noen av alternativene. Det er altså her Jaguar X-Type kommer inn i bildet som et noe fremmed alternativ for de fleste. Jaguaren har ikke like mye tekniske finesser som sine tyske søsken, og på toppen av det hele finnes kun ett merkeverksted i Norge, lokalisert i hovedstaden.

Men, skåret ned til beinet må jeg innrømme at tror jeg ville valgt Jaguarens engelske «appearance» foran de tekniske detaljene dens tyske konkurrenter kan stille med.

God save the Queen.

Det siste fra Nettavisen Motor:

Slutt med selvskrytet

- Dette er politisk plyndring!

Her slår de tilbake

Mer om bil, MC og trafikk finner du i Nettavisen Motor

HER SER DU FLERE BILDER AV DET ENGELSKE KATTEDYRET:

For å se bildekarusellen trenger du Flashplayer 8. eller høyere, og JavaScript må være aktivert.



Annonse

Kommentarer


Biler til salgs

Nyeste biler:

2004 Nissan X-Trail 2.2 dci

Pris: 130000.00,-

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: