Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Østerrikske Gerhard Plattner holdt farten oppe og forbruket nede på sin dieselgjerrige langtur. (Foto: Seat) Østerrikske Gerhard Plattner holdt farten oppe og forbruket nede på sin dieselgjerrige langtur. (Foto: Seat) Foto: Seat ( Seat )

Satte ny forbruksrekord

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 05.05.09 11:54

Lei av å få svi på pungen hver gang du fyller tanken? Hva med en bil som bruker 0,29 liter per mil.

Del på Facebook

De høye drivstoffprisene har fått folk til å tenke over bilens egentlige forbruk, og mange bilister sliter med å klare å holde forbruket nede på det angitte forbruket fra bilprodusenten.

Årsakene kan være mange, blant annet kjørestil. I tillegg er de offisielle forbrukstallene målt under optimale testbetingelser og teoretiske beregninger.

Men Seat hevder selv at de satte ny verdensrekord med tanke på forbruk per 100 kilometer.

Les også: Disse går under 0,5 på mila

Spar penger med Nettavisen:
Minstrøm: Bytt strømleverandør og spar tusener
Minrente:
Bytt bank og få bedre lånevilkår
Meglerguiden: Finn billigst og best boligmegler
Mittoppdrag: Få tilbud fra håndverkere

Tre ganger over Dovrefjell på én tank
De sendte modellen Ibiza Ecomotive ut på langtur gjennom Spania, Frankrike og Tyskland.

Etter å ha kjørt den 1.562 kilometer lange strekningen målte de drivstofforbruket. Og det var på 45,53 liter diesel.

Det forbruket holdt altså til en tur som tilsvarer distansen Oslo-Trondheim-Oslo – og til Trondheim igjen. Tre ganger over Dovrefjell på en tank.

Fører av bilen var Gerhard Plattner fra Østerrike, en mester i forbrukskjøring, og testen ble fulgt av IPMC (International Police Motor Corporation).

Og for dere som tror Plattner hostet av gårde i 10 kilometer i timen for å spare drivstoff, kan Seat opplyse at cruisehastigheten lå på 110 km/t. (ANB)

Les også: Gi gass - spar bensin

Det siste fra Nettavisen Motor:

Tre ungdom i 203 km/t

Ferrari + Saab = sant?

Krever milliarder til fylkesveiene

Mer om bil, MC og trafikk finner du i Nettavisen Motor



Annonse

Kommentarer


Biler til salgs

Nyeste biler:

1996 Opel Vectra

Pris: 15000.00,-

1997 BMW 3-serie 316I

Pris: 35500.00,-

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: