Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

( Foto: Scanpix )

- Vi har ikke dårlige veier

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 19.08.04 12:07

Samferdselsministeren synes ikke Norges stamveinett er dårlig - innbyggere, bosettingsmønster og trafikkmengde tatt i betraktning.

Del på Facebook

Etter at NAF listet opp ti verste stamveiene i Norge har debatten rast i TV 2 Nettavisens spalter.

86 prosent av leserne mener at hovedveinettet er en skandale. Men Torild Skogsholm (V) er av en annen oppfatning.

- Tar vi hensyn til befolkningsmengde, befolkningstetthet og trafikktall har vi ikke et dårlig veinett internasjonalt sett. Men vi har et stort veinett, og på deler av dette har vi store utfordringer, sier Skogsholm.

Vanskelig statsråd
Det har inntil i dag vært umulig for TV 2 Nettavisen å få samferdselsminister Torild Skogsholm i tale. Gjentatte forsøk er blitt avvist, men vi har flere ganger invitert Skogsholm til å stille nett-møte, men dette er helt uaktuelt for Skogsholm. Gjennom sin informasjonsrådgiver har hun tidligere sagt at hun «ikke ønsket å delta i den offentlige debatten på en slik måte».

Onsdag kveld fikk TV 2 Nettavisen Skogsholm i «tale» i en e-post. Her er svarene hun gav på spørsmålene våre:

- Hva vil du gjøre for å skaffe bilistene bedre og tryggere veier ?

- Det er ikke ett enkelt tiltak som vil føre frem til null hardt skadde og drepte i trafikken. Alle aktører må jobbe sammen. I 2004 bruker vi vel 12 milliarder kroner over statsbudsjettet til veiformål. I tillegg kommer to og en halv milliard i bompenger. Dette vil gi bilistene både bedre og tryggere veier. Men vi kan ikke bygge oss ut av trafikksikkerhetsproblemene, svarer Skogsholm.

Hun mener automatiske trafikkontroller, mer synlig politi på veiene, prikkbelastning på førerkort og ny og bedre føreropplæring, kombinert med at hver enkelt bilist tar ansvar, vil bidra til tryggere veier.

Kan ikke bruke mer oljepenger
- Mange har vanskelig for å forstå at vi sitter med 1000 milliarder kroner på bok i Oljefondet, men at vi likevel har så dårlige stamveier. Hva er din forklaring?

- Vi kan selvfølgelig ønske oss flere milliarder til veiformål, skole, helse og omsorg. Men å pøse på med økte statlige utgifter på en måte som ikke er i samsvar med det vi faktisk skaper av verdier gjennom arbeid og all slags produksjon fører som kjent til inflasjon og høyere renter. Vi må samtidig ta hensyn til de enorme fremtidige pensjonsbehovene. Stortinget har vedtatt en handlingsregel for bruk av oljepenger. Og den forholder jeg meg til, skriver Skogsholm i en e-post til TV 2 Nettavisen.

Satser på stamveiene
- Er de dårlige veiene forenelig med distriktspolitikken her ti lands?

- I Nasjonal Transportplan (NTP) har vi lagt opp til en strategi for å fremskynde utbyggingen av stamveinettet i sentrale strøk, samtidig som satsingen på stamveinettet i distriktene opprettholdes. I tillegg vil det bli satt i gang og gjennomført en rekke veiprosjekt som er av stor betydning for distriktene, blant annet økt innsats for rassikring og utbedringer av flaskehalser i veinettet. Dette er viktig både for trafikksikkerheten og for næringslivets transportbehov. God fremkommelighet på stamveinettet bidrar til å knytte landsdelene sammen, skriver Skogsholm til TV 2 Nettavisen.

Delta i debatt om landets veier på Veggavisen.



Annonse

This text is replaced by the Flash movie.

Biler til salgs

Nyeste biler:

1998 Volkswagen Golf

Pris: 0.00,-

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: