Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
ILLUSTRASJONSFOTO.
Foto: Falch, Knut
( SCANPIX )
Eller som han selv sier: - Jeg sovnet ikke, bare duppet av.
Sjåførlæreren kjørte utfor veien med sin egen familie som passasjerer, skriver BA.no.
Det var i slutten av april i år at sjåførlæreren var på vei østover fra Bergen.
I Arnanipatunnelen begynte han å føle seg trøtt. Fem minutter senere kjørte han av veien i en hastighet av 50 km/t.
- Jeg sovnet ikke, bare duppet av.
Det var forklaringen til mannen i 30-årene da han nylig krevde å få tilbake førerkortet som politiet beslagla etter uhellet.
I utforkjøringen fikk han brudd i en finger, mens et annet familiemedlem fikk lettere skader.
Sjåførlæreren er siktet for å ha opptrådt uaktsomt i trafikken, og politiet vil ha førerkortet beslaglagt inntil straffesaken er avgjort.
- Jeg sovnet ikke ved rattet, det var kun øynene som gled igjen, var forklaringen hans for retten. I politiforklaringen sies det også at «han var vekke noen sekunder».
Mannen mener at beslaget er et uforholdsmessig inngrep ettersom han er sjåførlærer og ikke kan erstattes i bedriften.
Men både tingretten og lagmannsretten gir politiet medholdt i fortsatt førerkortbeslag frem til oktober.
- Når siktede forklarer at han var trøtt og duppet av, så må dette likestilles med at han sovnet ved rattet, fastslår dommerne.
De mener det er uforståelig at han deretter kjørte en lengre distanse uten å stoppe.
- Siktede er sjåførlærer, og det påhviler siktede et særlig ansvar for å overholde trafikkbestemmelsene, heter det videre.
Les flere nyheter fra Bergensavisen.