Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Diskusjonen raser videre mellom bilaksjonister og miljøungdom.
Bilaksjonen.no startet ballet med å legge frem tall som viser at Norge vil spare 62 milliarder årlig ved å investere 100 milliarder i nye firefelts motorveier, og dette falt miljøorganisasjonen Natur og Ungdom tungt for brystet.
Natur og Ungdom mener bedre veier vil føre til økt trafikk, og vil heller at Norge bare satser på jernbane.
Realisme
Bilaksjonens leder, Kjell Hansen, mener derimot at det
virker som om Natur og Ungdom nekter å se realitetene i øynene.
- Alle land, også Norge, er helt avhengig av biltransport og ingen kan stoppe utviklingen, sier Hansen til TV 2 Nettavisen.
Så er spørsmålet: Hva gjør vi med det?
- Jo, vi må forbedre både bilene og veiene, for å oppnå en effektiv, miljøvennlig og trafikksikker samferdsel, er svaret fra Bilaksjonen.no.
Miljøvennlige biler
Hansen sier videre at bilfabrikkene
stadig finner nye løsninger som reduserer utslipp og øker sikkerheten.
Interessen for biodrivstoff og andre løsninger blir stadig utviklet, og vi
som nasjon må derfor forbedre veiene våre som et ledd i samme utvikling.
- Hvis vi skal følge Natur og Ungdoms syn, vil vi ende opp som et veiteknisk museum. Et moderne 4-felts motorveinett, vil korte ned avstander og drivstoff-forbruk. Dersom vi bygger det utenom eksisterende veier, løser vi også støyproblem, mener Hansen.
Støyplager
Ifølge tall fra Bilaksjonen.no oppgir 20 prosent
av befolkningen veitrafikkstøy som det største miljøproblem.
Et annet argument for å bygge veier i helt nye traseer, er at det er rimeligere å bygge nye veier som fundamenteres fra bunnen av og vedlikeholdsutgiftene kan dermed også bli redusert i framtiden.
- Natur og Ungdom må gjerne ønske seg noe annet, men vi i Bilaksjonen forholder oss til virkeligheten og tar følgende av det, avslutter Hansen.
Les mer om bil og trafikk i Bilmagasinet