Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Mens veiene her i landet skriker etter hjelp, står flere titalls veimillioner ubrukt på grunn av byråkratisk rot.
Årsaken til problemene med å få brukt pengene er at alle oppdrag må ut på anbud, og det har ikke Statens vegvesen kapasitet til.
Rogaland er et av fylkene hvor Statens vegvesen ikke klarer å bruke opp pengene. 30 av 100 millioner kroner øremerket veier i vestlandsfylket ble stående ubrukt i fjor, skriver Teknisk Ukeblad (TU), som kan fortelle at flere av landets fylker kan vise til lignende tall.
Ingen har skylda
På spørsmål fra TU henviser Bernt Iversen i
Vegdirektoratet til samferdselsminister Liv Signe Navarsete som videre
legger skylden på overgangen til full konkurranseutsetting i 2003.
Hun skriver i et skriftlig svar til stortingsrepresentant Kjetil Solvik-Olsen (FrP) at dette gjorde at det ikke kunne settes i gang nye prosjekter uten forutgående grundig prosjektering, utarbeidelse av konkurransegrunnlag og gjennomføring av offentlig tilbudsinnhenting.
Lang prosess
Det må derfor i gjennomsnitt påregnes at det vil gå
rundt et år fra penger blir bevilget til første utbetaling, fordi prosessen
frem til kontraiktinngåelse og anleggsstart er så ressurskrevende både for
små og store prosjekter.
Les mer om bil og trafikk i BIlmagasinet