Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

«Claw» er en av bilene som stiller til start fra Høgskolen i Østfold under Shell Eco-marathon i Frankrike i mai neste år. Bilen bygges helt og holdent av studenter. «Claw» er en av bilene som stiller til start fra Høgskolen i Østfold under Shell Eco-marathon i Frankrike i mai neste år. Bilen bygges helt og holdent av studenter. Foto: Høgskolen i Østfold

Bygger biler i Norge

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 13.12.06 14:20

Det er lenge siden siste store bileventyr i Norge, med bilen Troll. Et nytt eventyr er i sin spede begynnelse.

Del på Facebook

Bilbyggerne det dreier seg om er studenter ved Høgskolen i Østfold.

Et knippe ivrige studenter ved skolen er nå tredje årskull som er i gang med å bygge en bil som skal delta i Shell Eco-Marathon i Frankrike.

Flere kommer
Et tydelig tegn på at det norske bileventyret er på vei til å ta av, er at det i år vil stille minst tre egenproduserte biler til start, der to biler kommer fra Høgskolen i Østfold, og en fra Eidsvoll videregående skole.

Sistnevnte har fått låne Citadine, som var Høgskolen i Østfolds første deltakerbil i 2005.

Det går også rykter om at en skole i Trondheims-traktene har planer om å delta i denne teknologiske utfordringen.

Reglene for racet som går av stabelen i Frankrike i mai neste år er for så vidt greie. Kjør lengst mulig på minst mulig drivstoff i en bil du har laga sjæl. Så kommer det selvfølgelig et par praktiske kriterier i tillegg.

Høgskolen i Østfold er så langt veldig fornøyd med de prosjektene som har vært gjennomført tidligere, med bilene Citadine og North-1. Prosjektene med å planlegge, utvikle, designe og bygge bilene gjøres av studentene selv, og samarbeid over faggruppene blir nærmest en selvfølge.

Bare positivt
Professor og diplomdesigner Petter Øyan har vært prosjektansvarlig for skolens satsing de tre siste årene, og ser bare positive sider ved både byggingen og økonomiløpet.

- Bilkonstruksjon og byggearbeid er en alternativ og spennende form for undervisning på vei mot en bachelor-grad til eksamen ved endt skoleår, sier Øyan som synes det er rart at ikke flere norske skoler har oppdaget denne muligheten til å engasjere og motivere avgangsstudenter.

Prosjektansvarlig, professor Petter Øyan sitter her i fjorårets bil, omkranset av noen av årets bilbygger-studenter.Prosjektansvarlig, professor Petter Øyan sitter her i fjorårets bil, omkranset av noen av årets bilbygger-studenter. Foto: Jon E. Kolberg

Han legger videre vekt på den fordelen et slikt prosjekt har med brobygging mellom faggruppene, og er svært fornøyd med hvordan disse bilprosjektene har virket som en magnet på nye studenter. Han kan også bekrefte overfor Nettavisen at kjønnsfordelingen nærmest er visket ut.

- Det er ingenting som tyder på at dette er en «gutte-greie». I prosjektene er det så godt som helt jevnt fordelt på gutter og jenter som deltar, sier han.

To biler, to klasser
I år vil elevene dele seg på to helt nye biler. En bil som stiller i klassen for «Prototype», og en bil i klassen for «Urban Consept Car», eller by-bil klassen.

Bilen i klassen prototyp er en trehjuls bil der føreren ligger. Den har fått navnet «CADO», som betyr dråpe. Utviklerne av denne bilen satser på å vinne både Bosch tekniske pris, Design pris og Sikkerhets pris.

Trehjulingen «Cado» stiller i klassen for prototyper, og har en spennende teknikk der forhjulene vinkles 45 grader i sving.Trehjulingen «Cado» stiller i klassen for prototyper, og har en spennende teknikk der forhjulene vinkles 45 grader i sving. Foto: Høgskolen i Østfold

Den tekniske prisen håper de å få på grunn av den nye styringen som gjør at hjulene foran heller inntil 45 grader i sving.

Gruppen som jobber med Urban Consept, har som mål å lage en bil som teoretisk sett vil kunne settes i masseproduksjon i løpet av 10 år.

Bilen har fått navnet «Claw» på grunn av designet der det ligner på en klo som griper om forhjulene.

Modifiserte motorer
Begge bilene skal bygges i titan og karbon for å holdes så lette som mulig. Cado vil utstyres med en motor på 35 kubikk, og Claw får en motor på 50 kubikk. Begge motorene er levert av Honda, men blir modifisert av studentene for å oppnå ekstremt lavt forbruk.

Totalt er det rundt 25 studenter som er direkte og inndirekte med på prosjektene. I tillegg kommer de involverte i den lokale industrien, som stiller både teknisk utstyr og verksteder til rådighet for elevene.

Elcke Verycruysee fra Shell er ansvarlig koordinator for racet i Frankrike.Elcke Verycruysee fra Shell er ansvarlig koordinator for racet i Frankrike. Foto: Jon E. Kolberg

Og samarbeidet med industrien gir fordeler for begge parter. Studentene får låne verktøy og sted å være, mens industrien får testet nye produksjonsmetoder.

Hele verden med
Og økonomiløpet i Nagaro i Frankrike setter spor etter seg rundt i verden. Ikke nok med at det stiller lag fra 18 land fra Europa og Afrika, men nå starter også et eget løp i USA. 14 lag står klare på startstreken 12. april på California Speedway i Fontana.

Fokus på energi
Elcke Verycruysee som er Shells ansvarlige koordinator for årets race på Nogaro-banen, har klare mål for Shell Eco-marathon.

- Hensikten med Shell Eco-Marathon er å motivere studenter fra hele Europa til å til å engasjere seg i energibesparelse og bruk av fornybar energi på samferdselssektoren. Ved å delta i Eco-marathon prosjektet får elevene prøvd ut kunnskapene i et praktisk orientert og spennende konkurranseprosjekt der de samtidig får anledning til å møte studenter med samme interesser fra skoler over hele Europa, sier Verycruysee.

Nettavisen vil følge bilproduksjonen hos Høgskolen i Østfold.

Les mer om bil og trafikk i Bilmagasinet



Annonse

Kommentarer


Biler til salgs

Nyeste biler:

2004 Audi A3 ambition (sport)

Pris: 108990.00,-

1995 Volkswagen Caravelle

Pris: 29999.00,-

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: