Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

SKADELIG: Dong Dong (4) bor hos besteforeldrene som ikke klarer å hindre at han røyker. SKADELIG: Dong Dong (4) bor hos besteforeldrene som ikke klarer å hindre at han røyker. Foto: - ( Jianghuai Morning Post )

Dong Dong (4) har røyka i to år

Kinesiske helsemyndigheter i sjokk.

Publisert 01.10.09 16:38 | Sist oppdatert 02.10.09 10:31

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2242 E-post: tips@nettavisen.no

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på MySpace Del på Twitter Del på Nettby
Tips en venn om denne artikkelen

Dong Dong er bare fire år, men har røyka halve livet. Familien hans, som driver en dagligvarebutikk i Anhui-provinsen, forteller til Jianghuai Morning Post at de ikke klarer å stoppe ham i å stjele sigaretter.

En lege ved barnesykehuset i provinsen sier han er sjokkert over at en så liten gutt har en så farlig vane.

- Ut ifra hvordan gutten røyker og holdningen hans, tyder det på at han har røyket lenge, selv om han er så ung, sier doktor Zhang Gong fra provinsbarnesykehuset i Anhui.

Dong Dong bor med besteforeldrene fordi foreldrene jobber i en annen by. Besteforeldrene sier at han startet å røyke ved å etterligne voksne.

- Når han trenger sigaretter, tar han dem bare fra huset eller stjeler dem i butikken. Vi klarer ikke stoppe ham, sier bestemoren.

Nikotin mot brokk
Det er uklart om Dong Dong er verdens yngste røyker. I juni i år meldte China Radio International om den kinesiske 2-åringen Tong Liangliang, som skulel være verdens yngste røyker.

Tong fikk sine første sigaretter av sin far da han var 18 måneder gammel. Grunnen til dette skal være at gutten ble født med brokk, men var for ung til å opereres. Dermed ble sigarettene brukt i et forsøk på å lindre guttens smerter.

I 2005 forsøkte en da 37 år gammel landsmann av Tong å komme i Guinness' rekordbok som verdens yngste røyker. Han hevdet at han hadde begynt å røyke som 3-åring, men søknaden ble avslått fordi folkene bak den berømte boka ikke ønsket å promotere den skadelige uvanen.

60 prosent røyker
Kineserne er en av de største røykekonsumentene i verden. Ifølge tall fra tobaccoatlas røyker nær 60 prosent av alle kinesiske menn.

Kina forbruker 35 prosent av verdens sigaretter.



Kommentarer


Fakta i samarbeid med 1881

Forsiden nå:

Kvinne funnet knivdrept

Væpnet politi leter nå etter gjerningspersonen. Politiet innkaller til pressekonferanse.

Les mer

Scoret mot
sin nye klubb

Bildene du ikke skal se

Dødstallene doblet på én dag

Mann (18) død etter båtpåkjørsel

Tjenester:

Slik imponerer du daten

Dette bør du gjør, og dette bør du så absoluttt ikke gjøre.

Les mer

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2242 E-post: tips@nettavisen.no