Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
FORNØYD: Stine Renate Håheim trives godt på Stortinget. - Men de første ukene var forvirrende, sier hun.
Foto: Jørgen Berge
( Mediehuset Nettavisen Mediehuset )
Arbeiderpartiets nye fargeklatt? Møt Stine Renate Håheim (24).
STORTINGET (Nettavisen): Valdres-jenta Stine Renate Håheim sikret seg overraskende plass på Stortinget da Rigmor Aasrud ble statsråd i den nye Stoltenberg-regjeringen i oktober.
- Det var en veldig merkelig dag, sier Håheim til Nettavisen, og ler.
Den unge Ap-politikeren tar imot oss på kontoret sitt på Stortinget. Med lilla miniskjørt og dreadlocks, gjør hun seg bemerket fra første stund.
- Jeg er en veldig høylytt jente, og jeg tar mye plass, slår 24-åringen fast.
- Forvirrende første uker
Stine Renate er født i Oslo, men familien hennes flyttet til Valdres i
Oppland da hun var tre år gammel. Allerede som 15-åring begynte hun å
engasjere seg i politikk, gjennom AUF, der hun fortsatt sitter i
sentralstyret.
- Hvordan har den første tiden på Stortinget vært?
- Det har vært utrolig interessant. Jeg har lært så masse. Men de første ukene var litt forvirrende, for du er ikke kjent med systemet og hvor ting er, forteller Stine Renate.
På valgdagen jublet hun over at partiet hennes gjorde det så bra, men samtidig var hun skuffet på egne vegne, fordi stortingsplassen hennes for Oppland Ap glapp.
BLE OVERRASKET: Stine Renate kom overraskende inn på Stortinget da Rigmor Aasrud ble utnevnt som statsråd i oktober.
Foto: Jørgen Berge- Jeg hadde forberedt meg på at tilværelsen min kunne bli å sitte på Stortinget, men så gikk det ikke for min del - og jeg hadde et par dager som var tunge. Jeg begynte å søke jobber, og innstilte meg på å leve et normalt liv igjen. Men så smalt det den dagen regjeringen ble presentert, sier 24-åringen, tydelig fornøyd.
Da hun våknet den morgenen, var telefonen hennes full av tekstmeldinger der folk gratulerte henne.
- Jeg skjønte ikke noen ting, men så ringte Rigmor til meg i 09-tiden, og da var det bare å slippe jubelen løs, sier Stine Renate.
- Har ikke streit klesstil
Da hun fikk beskjeden, befant hun seg på Gjøvik. Og noe av det første hun
gjorde var å dra på shopping.
- Jeg fikk beskjed om å komme til Stortinget så fort jeg kunne. Men først måtte jeg shoppe klær. Jeg er ikke kjent for å ha den mest streite klesstilen. Så jeg fikk kjøpt meg noen nye klær, så jeg i hvert fall ikke så helt rar ut den første dagen, sier hun og ler høyt, før hun legger til:
- Jeg har ikke fått noen klager.
Stine Renate forteller at selv om de første dagene var litt forvirrende, ble hun tatt godt imot av de som jobber på Stortinget. Etter dette har det gått slag i slag, og nå begynner Valdres-jenta å bli husvarm.
Torsdag i forrige uke debuterte hun på Stortingets talerstol.
- Jeg er veldig glad i å stå på talerstolen, så det i seg selv var ikke skummelt. Men jeg var litt småredd for den parlamentariske språkbruken, for det er jeg jo heller ikke kjent for. Jeg er ganske muntlig og er ikke så glad i å lage manus, jeg liker å ta mest på sparket, sier Stine Renate til Nettavisen.
Men hennes første stortingstale, som handlet om statsbudsjettet og at budsjettet gir mer trygghet for folk flest, hadde hun skrevet.
- Jeg følte jeg måtte det, sier hun.
- Jeg er veldig engasjert
- Men hvordan vil du beskrive deg selv?
- Fram til nå har jeg vært en person som tar mye plass. Det kan være både
positivt og negativt. Jeg er utadvendt og jeg kan være høylytt. Dessuten er
jeg veldig engasjert, sier 24-åringen.
DREADLOCKS: - Håret er jo der, og det er en del av meg. Det er en del av pakkeløsningen, sier 24-åringen om den karakteristiske hårsveisen sin.
Foto: Jørgen BergeHun føler det er stort å få lov til å bruke sitt engasjement på Stortinget, og i justiskomiteen hvor hun nå også er blitt medlem.
- Det er kjempespennende å være her på huset når man er med i politikk. Man føler man er midt i alt, og det er en drømmesituasjon for en som er politisk engasjert. Jeg har en unik mulighet til å kunne påvirke, sier Stine Renate, som i tillegg til å være engasjert i AUF, har sittet som folkevalgt både i Nord-Aurdal kommune og i fylkestinget i Oppland.
Når vi spør henne hvilke saker hun brenner mest for, blir hun veldig engasjert:
- Jeg har hatt et veldig internasjonalt engasjement. Jeg har jobbet veldig mye med Midtøsten, og har vært ti ganger i Israel og Palestina i forbindelse med et prosjekt AUF har der nede, sier hun.
Hun mener det er utrolig viktig at vi ikke glemmer det som skjer utenfor landets grenser.
- Vi er så flinke til å glemme hvor bra vi har det. Det har noe med å huske hvor de virkelige store utfordringene ligger. Vi har mange utfordringer her, men det er viktig å huske på at verden slutter ikke ved Norges grenser, sier Stine Renate
- Miljøsaken utrolig viktig
Men grunnen til at hun begynte å engasjere seg i politikk, var miljøsaken.
- Klimaspørsmålet er typisk ungdoms- og AUF-sak, og noe jeg er veldig opptatt av. Det er finnes knapt en større utfordring å løse enn klimaproblemet, sier Stine Renate.
Hun har derfor store forventninger til klimatoppmøtet i København senere i desember.
- Det som er viktig er at de rike landene forplikter seg til å ta utslippskutt, og at alle landene blir med, også USA. Det er ekstremt viktig også som et signal ovenfor de fattige landene, sier hun engasjert fra kontorstolen sin.
- Jeg tror den store utfordringen for Norge blir å følge opp kuttene hjemme, men det har jeg tro på at vi skal greie, sier Stine Renate.
Andre saker hun vil jobbe med fremover, er vold i nære relasjoner, hjemmevoldtekter og frafall i den videregående skolen.
Og så var det håret.
Men så et tema vi ikke kommer utenom; den karakteristiske hårsveisen hennes.
Såkalt dreadlocks.
- Jeg skjønner jo det er et tema. Men kred til deg fordi det kom så sent i intervjuet, sier Stine Renate, og ler høyt igjen.
LANGE DAGER: Stine Renate har lange dager på Stortinget, og mye av tiden går med til å lese sakspapirer.
Foto: Jørgen BergeHun forteller at hårsveisen har vært en del av henne i flere år, og at hun ikke har noen planer om å endre på den med det første.
- Håret er jo der, og det er en del av meg. Det er en del av pakkeløsningen, sier hun humoristisk.
Da hun skulle stille som kandidat til stortingsvalget i høst, vurderte hun imidlertid å endre litt på frisyren. Men flere venner sa at hun ikke måtte gjøre det, for da ville ingen kjenne henne igjen.
- Det har noe med image å gjøre, konstaterer Stine Renate.
- Men hvordan får du håret slik?
- Man buster det bare til, og så blir det bare sånn, sier hun.
- Planlegger ikke livet
Den fargerike politikeren mener det er viktig å være synlig om man skal få
fram budskapet sitt. Derfor er hun også en ivrig bruker av sosiale medier.
Hun har egen blogg der hun skriver om livet på Stortinget - og hun twitrer.
- Blogg og Twitter åpner for en toveiskommunikasjon, og det er viktig. Jeg har fått en del tilbakemeldinger, særlig fra unge personer. Jeg føler jeg er veldig tilgjengelig som politiker, og at det er min oppgave som folkevalgt å fortelle om det jeg driver med, sier Stine Renate, som svarer på alle henvendelser hun får.
- Hva er dine ambisjoner for framtida?
- Jeg har aldri planlagt noe som helst i hele mitt liv. Det har noe med å leve i nuet. Jeg utelukker ingenting, men jeg aner ikke. Så nå er planen å overleve her i fire år, selv om jeg ikke er sikret plass siden jeg er vara, sier hun.
Plutselig ringer klokka på Stortinget. Stine Renate reiser seg fra stolen og løper inn på nabokontoret for å spørre om det er avstemning på gang i stortingssalen.
Det er det, og intervjuet må avsluttes.
- Jeg får håpe jeg stemmer riktig, sier 24-åringen muntert, før hun småstresset løper mot heisen.