Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
ØNSKER FREDELIG DEMONSTRASJON: -Innshallah, det vil bli en fredelig, men dog hørbar demonstrasjon!, skriver Bhatti på Facebook ifølge Aftenposten.no.
Foto: Bendiksby, Terje
( Scanpix )
En karikaturtegning av profeten Muhammed har opprørt norske muslimer, blant dem Arfan Bhatti.
Onsdag 3. februar publiserte Dagbladets papirutgave et bilde på sin forside som vekket reaksjoner hos norske muslimer.
Under overskriften «Islamhets hos hysj-politiet» brukte avisa et illustrasjonsbilde der en nettside med en karikaturtegning er hovedmotivet.
Tegningen, som skal vise profeten Muhammed som gris, hørte hjemme på en Facebook-side som Politiets sikkerhetstjeneste (PST) lenket til.
Avisforsiden førte i første omgang til at flere butikkeiere nektet å selge Dagbladet.
Natt til lørdag 6. februar og natt til mandag 8. februar la flere muslimske taxisjåfører i Oslo ned arbeidet i protest mot Dagbladets forside.
Tirsdag 9. februar ble det holdt et resultatløst dialogmøte mellom konstituert sjefredaktør Lars Helle i Dagbladet og imam Mehboob-ur-Rehman. Initiativtaker til møtet var Høyre-politikeren Aamir Sheikh.
Fredag 12. februar deltok rundt 2500 personer i en fredelig demonstrasjon på Universitetsplassen og deretter ned til Jernbanetorget. En av initiativtakerne var Arfan Bhatti. En av dem som holdt en appell, Mohyeldeen Mohammad, skapte reaksjoner både hos trosfeller og andre med sine advarsel om et norsk 11. september.
Lørdag 13. februar ble det gjennomført nok en demonstrasjon mot islamhets og rasisme i Oslo, denne gangen med kvinner og barn i første rekke.
GRØNLAND (Nettavisen): Arfan Bhatti, som ble frifunnet for terroranklagene i Norges første terrorrettssak, er blant dem som nå mobiliserer for en demonstrasjon i Oslo mot karikaturtegningen av profeten Mohammed.
Dagbladet gjenga tegningen på sin forside 3. februar. I helga og på mandag la muslimske drosjesjåfører i Oslo ned arbeidet noen timer i protest mot tegningen.
Demonstrasjon fredag
Samtidig legges det altså planer om en større demonstrasjon i Oslo fredag.
Ifølge Aftenposten.no skriver Bhatti på Facebook at han håper det blir en fredelig, men hørbar demonstrasjon.
Redaktør og imam møttes
Tirsdag ettermiddag hadde Arfan Bhatti et ærend på Islamic Cultural Centre på
Grønland i Oslo, en av Norges største moskeer. Det skjedde samtidig med at
imam Mehboob-ur-Rehman ønsket konstituert sjefredaktør Lars Helle velkommen
til et møte på sitt kontor.
Dialogmøtet kom i stand etter initiativ fra Høyre-politikeren Aamir Sheikh, som også var til stede. Hensikten, ifølge Sheikh, var å skape forsoning.
Dagbladet vil ikke beklage
Da møtet var over etter vel en time var det klart at det ikke ble den
forsoningen Sheikh hadde håpet på.
- Det var et rolig og saklig møte der partene hørte på hverandre, men det ble ingen enighet. Imamen mente Dagbladet burde ha beklaget gjengivelsen av tegningene, men redaktøren ville ikke beklage, sier Aamir Sheik til Nettavisen.
På en improvisert pressekonferanse etter møtet sa imam Mehboob-ur-Rehman at han ikke kan ta ansvaret for de reaksjonene som nå måtte komme.
- Situasjonen har forverret seg
- Jeg føler at situasjonen på en måte har forverret seg. Hadde det blitt
enighet på dette møtet, kunne det ha stoppet ekstremistene fra å vise sinne.
I og med at man ikke ble enige har vi mindre kontroll med hvem som gjør hva,
sier Sheik til Nettavisen.
Han sier han hadde håpet at begge parter ville gi og ta for å få til en forsoning. Til tross for skuffelsen, sier Aamir Sheikh at han trolig igjen vil ta initiativ til et møte. Han oppfordrer også utenriksminister Jonas Gahr Støre om å komme på banen for å roe gemyttene.
- De anerkjente Dagbladets rett til å dekke denne saken, men beklaget bildebruken. Jeg kunne ikke beklage det vi har gjort, heller ikke at noen føler seg såret over tegningene. Folk blir såret av det som står i avisene hver dag. Det er noe av det som smerter i et åpent samfunn med ytringsfrihet, sier Dagbladets Lars Helle til Nettavisen etter møtet.
Bekreftet demonstrasjonsplaner
Bhatti på sin side snakket ikke med imamen, redaktøren eller «fredsmekler»
Sheik, men forsvant raskt igjen og var lite lysten til å snakke med
pressekorpset som var møtt fram i anledning dialogmøtet.
Til en av de frammøtte journalistene bekreftet han kort at han så fram til demonstrasjonen fredag og uttalte at den blir noe av. «Garantert», sa Bhatti før han tok på seg skoene og forsvant ut i Oslos vinterkledte gater igjen. Dialogmøtet var da så vidt kommet i gang.