Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
NEKTER: Ekteparet vil ikke la seg utlevere til Norge fra Hellas. Norsk politi regner derimot med at barna deres, vil være tilbake i Norge innen kort tid.
( Sarpsborg Arbeiderblad / Politiet )
De tre barna som ble bortført fra Sarpsborg, vil trolig være tilbake i Norge innen kort tid.
Det opplyser politiadvokat Morten Lundén ved Østfold politidistrikt til Nettavisen.
- Barna vil bli tilbakeført til Norge i et samarbeid mellom norsk politi og lokalt barnevern. Jeg ber om at man er forsiktig med å omtale tilbakeføringsprosessen av hensyn til barna, sier Lundén.
- Dette vil skje innen kort tid, sier Lundén.
Banket opp
Barna ble bortført fra under dramatiske omstendigheter i Sarpsborg lørdag, da
ansatte i barnevernet ble dopet og banket opp. Barna var da på et besøk hos
foreldrene på Borgenhaugen utenfor Sarpsborg sammen med ansatte i
barnevernet. De barnevernsansatte ble først dopet med sovemiddel. Deretter
ble de overfalt slått og bundet av maskerte personer.
Les: Barnevernansatte banket opp og bundet fast
Samtidig flyktet det irakiske ekteparet Musheer Nadheer Mustafa (36) og Khalidah Yaseen Al-Khalidi (33) sammen med de tre barna, og et fjerde barn de selv har omsorgen for.
Tatt i passkontrollen
Flukten endte tidsdag ettermiddag i Hellas. Ekteparet ble tatt i byen Kipos
nord i Hellas, på grensen til Tyrkia. De var trolig på vei til Irak da de
ble pågrepet.
I følge sa.no ble familien stoppet i passkontrollen mellom Hellas og Tyrkia da de kjørte den etterlyste Mitsubishien.
Ekteparet vil nekte å la seg utlevere til Norge. Dermed må gresk rett avgjøre hva som skal skje med ekteparet. Dette omfatter derimot ikke de tre barna på 6, 12 og 14 og vil derimot komme til Norge innen kort tid.