Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

FN-utsending tomhendt hjem fra Burma - igjen

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 21.02.10 04:02

Bangkok (NTB-AFP): FN-utsending Tomas Ojea Quintana fikk svært lite ut av besøket i Burma denne uka.

Del på Facebook

Etter fem dager i landet måtte Quintana reise tomhendt tilbake, uten å ha truffet opposisjonslederen Aung San Suu Kyi, og uten informasjon om det planlagte valget i Burma senere i år.

- Jeg er skuffet over at jeg selv ikke denne gangen fikk møte henne (Suu Kyi) i et viktig år der det skal holdes valg. Det første nasjonale valget på 20 år, sa Quintana i Bangkok i helgen.

Quintana, som ble utpekt som spesialutsending til Burma i 2008, fikk heller ikke møte militærjuntaens sjef, general Than Shwe under besøket.

Quintana uttalte seg ikke offentlig i løpet av de fem dagene han tilbrakte i Burma. Men medlemmer av Aung San Suu Kyis parti Nasjonalligaen for demokrati opplyste at han ba om å få treffe fredsprisvinneren og opposisjonslederen - uten å få noe svar.

Suu Kyi har sittet i husarrest mesteparten av de siste 18 årene, og arresten ble i august i fjor forlenget med halvannet år. Det skjedde etter en episode der en amerikaner svømte over en innsjø og tok seg inn i huset hennes. (©NTB)



Annonse

Kommentarer


MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift:
Når du vil ha nyheten først Følg Nettavisen på Facebook: