Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Unge kristne og muslimer utsettes for tvang

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 04.03.10 03:25

Tvinges til å bruke religiøse symboler.

Urtegata 9

Foto: Aas, Erlend ( SCANPIX )
Del på Facebook

Ungdommer fra kristne og muslimske familier tvinges til å bruke religiøse symboler, opplyser Redd Barna og Selvhjelp for innvandrere og flyktninger (SEIF).

De to organisasjonene opplever en jevn strøm av henvendelser fra barn og unge som blir utsatt for religiøs tvang.

- Det er viktig å sette søkelyset mot barn som opplever slike krenkelser. Vi tør ikke debattere disse tingene fordi mange mener religion og trosspørsmål tilhører privatlivets fred, sier Marianne Borgen, leder av Redd Barnas Norgesprogram, til Aftenposten.

Redd Barna melder om norske kristine ungdommer som straffes fysisk og psykisk når de bryter med trossamfunnets normer. SEIF kan på sin side melde om det samme når det gjelder muslimske ungdommer.

- Jeg har ikke tall på hvor mange historier om tvang og juling jeg har hørt. Men utad er alle imot tvang, sier SEIF-leder Gerd Fleischer.

Hun er usikker på hvor mange jenter i Norge som blir tvunget til å bruke hijab, gjerne kombinert med tvangsekteskap og æresrelatert vold. Hun utfordrer ressurssterke hijabbrukere til å støtte sine tause medsøstre.

(©NTB)



Annonse

Kommentarer


MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift:
Når du vil ha nyheten først Følg Nettavisen på Facebook: