Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

DÅRLIG OPPMØTE: Det var stusselig med demonstranter da studentene skulle kreve 11 måneders studiestøtte onsdag ettermiddag. DÅRLIG OPPMØTE: Det var stusselig med demonstranter da studentene skulle kreve 11 måneders studiestøtte onsdag ettermiddag. Foto: Thor Benjamin Brekken ( Mediehuset Nettavisen )

Dette skulle vært 2000 studenter

- Vi burde kanskje markedsført demonstrasjonen bedre, sier initiativtaker.

Publisert 10.03.10 21:46 | Sist oppdatert 10.03.10 22:50

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2030 E-post: tips@nettavisen.no

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på MySpace Del på Twitter Del på Nettby
Tips en venn om denne artikkelen

REGJERINGSKVARTALET (Nettavisen): Onsdag ettermiddag skulle studenter i Norge forene sin stemmer en gang for alle i protest. Hundrevis var forventet å møte opp, men bare 50 dukket opp.

Bakgrunnen for markeringen er at 11 måneders studiestøtte ikke ble tatt med i Soria Moria 2, til tross for at alle regjeringspartiene lovet studentene 11 måneders studiestøtte i valgkampen.

På norske studenters egen protestside på internett står følgende skrevet med uthevet tekst:

«Onsdag 10. mars klokken 13.00 er det utrolig viktig at flest mulig studenter stiller opp! Det koster svært lite tid, og vi kan virkelig sette spor etter oss nå! Kanskje er dette nok til å vise at vi studenter også har en stemme?»

Les også: - De har sviktet alle norske studenter

Utenfor Kunnskapsdepartementet i Oslo sto en liten forsamling med studenter klokken 13.00. Nettavisens utsendte telte omtrent 50 stykker da klokken var 13.05.

2000 skulle komme
På demonstrasjonens egen Facebook-side har cirka 2000 personer meldt sin ankomst, og krysset av på «attending». Altså at de kommer.

- Vi vet at det er enklere å krysse av på Facebook enn å faktisk iverksette, sier initiativtaker Sindre Markussen til Nettavisen.

Les også: - Vi mistenker ingen studenter

Han regnet ikke med at samtlige ville dukke opp, men håpet på minst én fjerdedel. Det vil si 500 personer. I hovedstaden møtte kun 1 av 40 opp.

- Her hvor jeg står (Trondheim red.anm.) er vi i underkant av 200 folk, og her regner det sideveis, forteller han.

I Oslo var det strålende sol uten et vindkast å kjenne.

- Man burde møtt opp
Skuffelsen er stor hos Markussen.

- Betyr dette at studentene egentlig ikke bryr seg?

- Hva skal jeg si? Det blir jo... De skulle møtt opp!

Initiativtakeren er nemlig skråsikker på at dette er viktig for studentene, og at de bryr seg.

Les også: - Studentene er dette budsjettets store tapere

- Jeg har jo tenkt at hvis dette blir en flopp viser det bare at ingen bryr seg, og det er for de aller fleste helt feil. Så dette var skuffende, og utrolig leit. Jeg har brukt mye tid på dette.

I sin fortvilelse ser Markussen hva om kunne vært gjort annerledes.

- Vi burde nok kanskje markedsført oss på en bedre måte, avslutter han.



Kommentarer


Fakta i samarbeid med 1881

Forsiden nå:

Kvinne funnet knivdrept

Væpnet politi leter nå etter gjerningspersonen. Politiet innkaller til pressekonferanse.

Les mer

Scoret mot
sin nye klubb

Bildene du ikke skal se

Dødstallene doblet på én dag

Mann (18) død etter båtpåkjørsel

FASTLINKS
Et fleksibelt lån med fleksibel nedbetaling. Søk opptill 250 000 trygt og enkelt online. Les mer
Hyttetorget har løsninger som gir økt komfort på hytta di. Les mer
Nettavisen Fastlinks

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2030 E-post: tips@nettavisen.no