Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
OLJE-JA: Ola Borten Moe ønsker oljeboring i Lofoten og sier ja under enkelte forutsetninger.
Foto: Ekornesvåg, Svein Ove
( Scanpix )
Men Senterpartiets Ola Borten Moe stiller flere krav til industrien.
Parlamentarisk nestleder i Senterpartiet, Ola Borten Moe, ønsker oljeboring i Lofoten og sier ja under enkelte forutsetninger.
Senterpartiet har programfestet at partiet i denne fireårsperioden «viser ansvar ved å gå imot åpning av oljeboring i Lofoten og Vesterålen og prioriterer livet i havet». Partileder Liv Signe Navarsete har så langt vært klar på sitt nei til oljeboring.
Nå viser det seg at ikke alle Sp-toppene er like negative til petroleumsvirksomhet utenfor disse naturskjønne områdene av norskekysten.
- Dette er en enorm mulighet for verdiskapning og vekst, ikke bare i landsdelen, men for nasjonen. Verden trenger energi for å få bukt med fattigdomsproblemene, og energien må skaffes mest mulig effektivt og miljøvennlig. Norsk olje og gass er en del av løsningen. Alternativet kan vise seg å være kull eller oljesand i Canada, sier Borten Moe til VG.
Han stiller likevel tre vilkår før han vil åpne for boring utenfor Lofoten:
- Dette er både kunnskapsløst og uansvarlig av Borten- Moe, og det viser at han driter i klimaproblemet, sier Silje Lundberg, nestleder i Natur og Ungdom, i en pressemelding.
De mener Borten Moe tar feil når han tror at oljen fra Lofoten vil være med på å begrense verdens fattigdomsproblem.
- Borten Moe lefler med fiskeri og miljø i dagens utspill, sier leder i Norges Naturvernforbund Lars Haltbrekken, som mener at Borten Moe opptrer naivt ovenfor oljeindustrien.