Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Én av hundre sitter i fengsel i USA

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 18.03.10 01:01

Washington (NTB-AFP): Én av hundre personer som er gamle nok til å sitte i fengsel i USA, sitter i fengsel.

Del på Facebook

Antall fengslede amerikanere økte med 1.099 personer i fjor. Nå sitter 2,3 millioner i fengsel, viser en ny undersøkelse fra Pew Center. Det utgjør 1 prosent av de 230 millioner menneskene i USA som er gamle nok til å fengsles.

Siden 1973 har antall fengslede amerikanere økt med 705 prosent.

Samtidig viser oversikten at det for første gang siden 1972 er en nedgang i antall fanger i delstatsfengslene. Der gikk antall innsatte ned med 0,4 prosent til 1,4 millioner fanger i løpet av fjoråret.

- Etter så mange år er enhver nedgang verdt å merke seg. Det som virkelig er slående, er den enorme forskjellen mellom delstatene, sier Adam Gelb ved Pew Center. (©NTB)



Annonse

Kommentarer


MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift:
Når du vil ha nyheten først Følg Nettavisen på Facebook: