Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Romanias president Traian Basescu må ty til kraftige lønnskutt for å få landets økonomi på rett kjøl.
Foto: VADIM GHIRDA
( Ap )
Det er ikke bare Hellas som er i dyp økonomisk krise.
Mens parlamentet i Hellas er i ferd med å vedta den kraftige hestekuren som er nødvendig for å få landets økonomi på beina igjen, er det også et annet europeisk land som er i dyp krise.
Romanias regjering har vært i samtaler med det internasjonale pengefåndet (IMF) for å låne 20 milliarder euro.
IMF har ønsket at landet skal øke sin merverdiavgift fra 19 til 24 prosent, og i tillegg øke den flate inntektsskatten fra 16 til 20 prosent.
Men nå melder landets president Traian Basescu at de har unngått å skru opp skatten. I stedet skal de kutte utgifter i stor skala.
Basescu, som sier at omfattende utgiftskutt er helt uunngårlig, melder at de sannsynligvis vil kutte lønnen til offentlig ansatte med 25 prosent fra og med neste måned.
I tillegg må landets pensjonister belage seg på å klare seg med 15 prosent mindre enn de har i dag.