Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

«Rotemannens»s forsvarer Anne Kroken kritiserer varetektsfengslingen. «Rotemannens»s forsvarer Anne Kroken kritiserer varetektsfengslingen. Foto: Roy Storvik ( Rogalands Avis )

«Rotemannen» er fengslet

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 29.07.10 15:12

Forsvareren er oppgitt.

Del på Facebook

Tirsdag skrev Rogalands Avis om «Rotemannen» som har rotet og sølt i både Bekketunet barnehage og båter i Hillevågsvannet.

Politioverbetjent Kristian Johansen uttalte da at «Rotemannen» skulle løslates dagen etter, og at langvarig varetektsfengsling ikke var en god løsning.

«Rotemannen» ble imidlertid varetektsfengslet i fire uker i går.

- Det løser ingen problemer. Jeg vil si det kun gjør mannens situasjon verre, sier forsvareren til «Rotemannen», Anne Kroken til Rogalands Avis.

Hun mener videre at «Rotemannens» oppførsel kunne vært unngått.

- Grunnen til at han har begått disse handlingene er mangel på tilstrekkelig hjelp fra det offentlige, sier Kroken.

- Løser ingen problemer
«Rotemannen» har per i dag ingen plass å bo. Kroken hevder det heller ikke blir gjort noe konkret for å skaffe «Rotemannen» husly, og er oppgitt over hvordan han blir behandlet.

Politiet hevder overfor Rogalands Avis at det jobbes med å skaffe en plass å bo for «Rotemannen». Det vil videre bli tatt en ny vurdering av saken om fire uker.

- Vi er i stadig dialog med å ordne et alternativ, og ser at varetektsfengsling ikke er optimalt, sier politioverbetjent Kristian Johansen, etterforskningsleder ved Stavanger politistasjon.

Han legger til at også andre forhold er lagt til grunn for varetektsfengslingen, skriver Rogalands Avis.

- Varetektsfengsling skal ikke brukes som en alternativ boplass. I stedet for å ty til en enkel løsning som dette, burde det ha blitt hostet opp en midlertidig boplass. Dette er helt feil i mine øyne, sier Kroken.

- Har hatt flere sjanser
Johansen forteller at «Rotemannen» har fått flere tilbud om boplasser tidligere.

- Av helsemessige årsaker kunne ikke «Rotemannen» bo i de tildelte leilighetene, hevder Kroken.

Johansen er uenig. Han hevder «Rotemannen» skapte problemer ved dårlig oppførsel og bråk.

- Det er hans helse som likevel er grunnen til at han oppfører seg som han gjør, avslutter Kroken.

Les flere nyhetssaker fra Rogalands Avis her.



Annonse

Kommentarer


MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift:
Når du vil ha nyheten først Følg Nettavisen på Facebook: