Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

NYE AVSLØRINGER: Grunnleggeren av WikiLeaks Julian Assange kommer med nye avsløringer, men har blitt advart av en rekke hjelpeorganisasjoner mot å offentliggjøre opplysninger som utsette enkeltmenneskers liv for fare. NYE AVSLØRINGER: Grunnleggeren av WikiLeaks Julian Assange kommer med nye avsløringer, men har blitt advart av en rekke hjelpeorganisasjoner mot å offentliggjøre opplysninger som utsette enkeltmenneskers liv for fare. Foto: ANDREW WINNING ( Reuters )

Nå kommer han med nye avsløringer

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 13.08.10 12:47

Men kritiske røster advarer mot offentliggjøringen av de hemmeligstemplede dokumentene.

NORSKE SOLDATER OMTALT: Tidligere i sommer ble norske soldater også omtalt i WikiLeaks-dokumentene. Norske soldater skal blant annet ha drept en ubevæpnet afghaner. NORSKE SOLDATER OMTALT: Tidligere i sommer ble norske soldater også omtalt i WikiLeaks-dokumentene. Norske soldater skal blant annet ha drept en ubevæpnet afghaner. Foto: Wikipedia Commons
KONSEKVENSER: Generalsekretær i Norsk Presseforbund, Per Edgar Kokkvold, mener medier må være ytterst forsiktig med å gjengi informasjon fra de hemmeligstemplede militærdokumentene, og understreker at noen opplysninger kan utsette mennesker for fare. KONSEKVENSER: Generalsekretær i Norsk Presseforbund, Per Edgar Kokkvold, mener medier må være ytterst forsiktig med å gjengi informasjon fra de hemmeligstemplede militærdokumentene, og understreker at noen opplysninger kan utsette mennesker for fare. Foto: Bendiksby, Terje ( SCANPIX )
Del på Facebook

Grunnleggeren av WikiLeaks Julian Assange sier nettstedet skal om kort tid publisere ytterligere 15.000 dokumenter om krigen i Afghanistan, melder CNN.

WikiLeaks offentliggjorde tusenvis av hemmeligstemplede militærdokumenter tidligere i sommer. Dette skapte stor hodebry for myndighetene i USA.

- Det er ingen tvil om at mye av det som er publisert er av offentlig interesse, men dilemmaet er at det er en betydelig fare for at sårbare opplysninger kan sette mennesker i fare. Jeg er ikke så sikker på at WikiLeaks har vurdert dette like nøye, sier generalsekretær i Norsk Presseforbund, Per Edgar Kokkvold, til Nettavisen.

- I slike saker hvor så mange dokumenter tilbys, så er det fristende å publisere mer enn man bør, sier han.

Amerikanske myndigheter stiller seg svært kritisk til planene om å frigjøre nye dokumenter.

- Dette vil forverre en feil som allerede har satt altfor mange menneskers liv i fare, sier Geoff Morrell, ved Det amerikanske forsvarsdepartementet Pentagon i en uttalelse.

- Setter menneskeliv i fare
Morell mener det eneste forsvarlige å gjøre, er å fjerne alle de hemmeligstemplede dokumentene som allerede ligger på det omstridte nettstedet.

- Hvis de skal publisere nye dokumenter etter å ha lyttet til vår bekymring om hvordan dette kan skade våre styrker, våre allierte og sivile afghanere, så vil dette være høyst uansvarlig, fortsetter Morell.

Men Assange mener publiseringen er berettiget.

- Hver gang vi tar en av disse store organisasjonene, så forsøker de å finne nye veier til å kritisere oss, og det kan være at noe av kritikken er berettiget i denne konkrete saken. Men vi har forsøkt å holde noe av materiale tilbake, sier han.

Kokkvold oppfordrer medier til å være varsomme før de gjengir informasjon fra de offentliggjorte dokumentene.

- Det er ingen andre enn domstolene som kan hindre at WikiLeaks publiserer disse dokumentene. Men tradisjonelle nyhetsmedier må vurdere konsekvensene av det de publiserer. Dette er et ansvar alle medier har hver dag, og jeg regner med at de gjør det. Når det står liv og helse på spill, så må man vurdere dette opp mot nyhetsverdien, sier han.

Flere hjelpeorganisasjoner har også advart WikiLeaks mot å publisere nye dokumenter fordi dette kan sette sivile afghanere i fare.

- Bedt om veiledning
Ifølge The New York Times har Wikileaks bedt både Barack Obama-administrasjonen og Pentagon om veiledning før publiseringer for å unngå for store skadevirkninger.

Men dette blir avvist fra Assange.

Kokkvold mener en slik veiledning fra myndighetene kan ramme uavhengigheten til WikiLeaks.

- Det er klart at de binder seg på et vis ved å få en sånn veiledning, og må i større grad følge de rådene de får. Men med alt som har med liv og helse å gjøre, så har mediene en plikt til å utvise ansvar. Vi har som medier ikke en informasjonsplikt, men en et informasjonsansvar hvor man må vurdere hva som er en risiko for liv og helse, sier Kokkvold.



Annonse

Kommentarer


MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift:
Når du vil ha nyheten først Følg Nettavisen på Facebook: