HELLIG: Amerikansk kirke arrangerer det de kaller en internasjonal «Brenn en Koran-dag»
Foto: Getty Images
Planlegger Koran-brenning
OPPFORDRER: Pastor Terry Jones mener Islam er djevelens religion, og oppfordrer til å brenne Koranen.
Foto: YouTubeTjenester
Superkortet du må skaffe deg
Mest lest
- Håper det finnes en rasjonell forklaring, men tida går
- Å kriminalisere sexkjøp er som å sette plaster på et dypt sår
Siste nytt
mestdelt.no
Få de mest delte nyhetene fra de største avisene i inn- og utland
Linn Wiik Tips meg
- Del på Twitter
-
Tips en venn om denne artikkelen
- Send oss ditt tips
Tjenester
Så enkelt kan du søke forbrukslån
Amerikansk kirke vil markere 11. september med å brenne muslimenes hellige bok
I protest mot det de kaller «djevelsens religion» planlegger en kirke i Gainesville i Florida en internasjonal «Brenn en Koran-dag». Arrangementet skal finne sted på niårsdagen for terorangrepet på blant annet World Trade Center den 11.09.01, skriver CNN.
«Islam is of the Devil»
Kirken, som heter The Dove World Outreach Center, sier de arrangerer
Kornan-brenningen for å minnes de liv som gikk tapt den 11. september 2001,
og for å ta et standpunkt mot islam. Med kampanjer på sine hjemmesider, og
på Facebook, inviterer de kristne til å brenne muslimenes hellige bok foran
kirken mellom klokken 18.00 og 21.00 den ellevte september i år.
- Vi mener islam er djevelsens religion, og den forårsaker at millioner av mennesker havner i helvete. Det er en villedende religion, det er en voldelig religion og det er bevist mange, mange ganger, sier Pastor Terry Jones til CNN .
Jones har nylig gitt ut boken «Islam is of the Devil», og kirken selger både kaffekopper og t-skjorter med bokens tittel.
Motstand
Både muslimer og kristne jobber mot kirkens initiativ til Koran-brenning. USAs
største evangelistorganisasjon har utstedt en uttalelse hvor de oppfordrer
kirken til å avlyse arrangementet. De advarer mot at Koran-brenningen kan
føre til en verdensomfattende spenning mellom de to religionene.
- Vi oppfordrer våre medlemmer til å dyrke forholdene til våre medmennesker med tillit og respekt, selv om de har en annen tro. Gud har skapt menneskene, og derfor skal alle behandles med verdighet og repspekt, heter det i uttalelsen.
Kirken har derimot lagt ut en flere You Tube-videoer for å spre budskapet sitt ytterligere.
- Spør deg selv, har du noengang sett en lykkelig muslim? Når de er på vei til mekka? Når de samles på gulvet i moskeen? Ser det virkelig ut som en gledesfylt religion? Nei, for meg ser det ut som djevelens religion, sier Pastor Jones i en av videoene.
Seksuell perversjon
The Dove World Outreach Center har tidligere i sommer tatt initiativ til en
demonstrasjon mot byens ordfører, som er homofil. Kirken har tidligere
kjempet, uten hell, for sverte ordførerens valgkampanje.
- Vi protesterer mot seksuell perversjon fordi Bibelen protesterer mot det. Det blir akseptert i dagens ledere, vil bli akspetert i morgensdagens samfunn, skriver kirken i et blogginnlegg.
På plenen foran kirken ble det hengt opp skilt med teksten «No Homo Mayor». I tillegg er det satt opp tre store skilt med teksten «Islam is of the Devil». Etter at et av skiltene ble vandalisert, skrev kirken i bloggen sin at: «Dette er et privat område og vandalisme er forbudt her i USA. I Islam blir det oppfordret til handlinger som vi ser på som kriminelle. Enda en grunn til å brenne en Koran».
- Del på Twitter
-
Tips en venn om denne artikkelen
- Send oss ditt tips
