PÅ VEI INN: Denne tunnelen leder inn til selve hjertet i Forsvaret, Forsvarets operative hovedkvarter (FOH). Herfra ledes operasjonene i inn- og utland.
Foto: Forsvaret/Torbjørn Kjosvold
Forsvaret går under jorda - igjen
Reitanveien
GODT SKILTET: Ikke noe hemmelighetskremmeri på utsiden; det er her det ligger, Forsvarets operative hovedkvarter.
Foto: Forsvaret/Torbjørn Kjosvold
STYRES HERFRA: Det er ikke hvem som helst som slipper inn her på operasjonsrommet til Forsvarets Operative Hovedkvarter.
Foto: Forsvaret
STOR STAB: FOH har 300 ansatte, 500 om man regner med alle støttefunksjoner.
Foto: ForsvaretRelaterte saker
Forsvaret testet nye fly over Oslo
Men hvor er Jack Bauer?
Tjenester
Superkortet du må skaffe deg
Mest lest
Mamma tviholdt på datterens arm
Monica Barstad snakker ut
Siste nytt
mestdelt.no
Få de mest delte nyhetene fra de største avisene i inn- og utland
Trond Lepperød Tips meg @tvitretrond
- Del på Twitter
-
Tips en venn om denne artikkelen
- Send oss ditt tips
Tjenester
Er dette nettets råeste butikk?
I det gamle fjellanlegget fra den kalde krigens dager leder Forsvaret nå sine operasjoner i inn- og utland.
Flere hundre meter inn i fjellet i Reitan utenfor Bodø - i et anlegg påbegynt tidlig på 1960-tallet - styrer nå Forsvaret sine operasjoner i inn- og utland.
Fra PC-skjermer følges blant annet styrkene i Afghanistan og Forsvarets aktivitet i nordområdene.
Her ligger Forsvarets operative hovedkvarter (FOH), som tidligere var lokalisert på Jåttå i Stavanger. 9. november er det offisiell åpning av det nye operasjonssenteret, selve hjertet i anlegget. Da kommer kongen og klipper snora.
- Lukter ikke kald krig
- Nei, jeg vil ikke si at dette anlegget lukter av kald krig, sier fungerende
kommunikasjonssjef John Espen Lien ved Forsvarets operative hovedkvarter til
Nettavisen.
Men det var under den kalde krigen anlegget ble planlagt og bygget, den gang man mest av alt fryktet Sovjetunionens atombomber.
Et eksempel er hovedkorridoren som svinger brått et stykke inn i fjellet. Tanken bak dette er at det skulle gi økt beskyttelse for trykkbølgen fra bomben.
- Anlegget er tilpasset de behov vi har i dag, og vi har fått hensiktsmessige og topp moderne lokaler, forklarer han.
Det nye anlegget fikk mye oppmerksomhet på BBC World onsdag, som hadde sendt reporter Paul Henley på en eksklusiv tur inn i fjellet.
Mens Russland styrker seg militært på den andre siden av grensen, er Reitan-anlegget nok en illustrasjon på den økte militæariseringen av nordområdene, ifølge den britiske nyhetskanalen.
Godt beskyttet
Oberstløytnant John Espen Lien legger ikke skjul på at det er gode
sikkerhetsgrunner til å lokalisere FOH i et godt beskyttet fjellanlegg, men
legger større vekt på at anlegget allerede lå der og egnet seg til formålet.
Det er gamle Forsvarskommando Nord-Norge som nå er kommet til heder og verdighet igjen.
Sysselsetter 500
FOH flyttet inn i fjor og den siste ombyggingen blir ferdig om få dager.
Rundt 300 personer har sitt arbeid her, rundt 500 om man regner med alle
støttefunksjoner.
Nøyaktig hvor langt inn i fjellet operasjonssenteret ligger, vil ikke Lien ut med, men han sier det er snakk om flere hundre meter.
Forsvarets egne bilder viser opplyste tunnelganger som leder inn til selve hovedkvarteret. Her inne har man 18.000 kvadratmeter til rådighet fordelt på fem etasjer.
- Men hadde det ikke vært hyggeligere å jobbe ute i dagen?
- Det kunne det kanskje ha vært, men det venner man seg fort til. Det er både ulemper og fordeler med å ha anlegget her, sier Lien og skryter av fascilitetene inne i fjellet.

UTE I DAGEN: Generalløytnant Bernt Iver Ferdinand Brovold, sjef for FOH, sammen med oberstløytnant John Espen Lien (i midten) og major Hanne Olafsen utenfor Forsvarets operative hovedkvarter på Reitan utenfor Bodø.
Foto: Forsvaret/Torbjørn Kjosvold- Del på Twitter
-
Tips en venn om denne artikkelen
- Send oss ditt tips
