Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
NOMINERT TIL NY LEDER: - Jeg er stolt og glad over å bli foreslått, sa Löfvén på en pressekonferanse torsdag ettermiddag.
Foto: Anders Wiklund
( Scanpix )
Stefan Löfvén har takket ja!
Stefan Löfvén (54) blir ny leder for de svenske sosialdemokratene, bekrefter partisekretær Carin Jämtin, ifølge Expressen.
- Stolt og glad
- Jeg er stolt og glad over å bli nominert, sa Löfvén på en pressekonferanse
torsdag ettermiddag.
Han blir formelt sett valgt fredag, og får en tøff oppgave med å gjenreise partiet, som sliter på meningsmålingene. Löfvén vil i første omgang tre inn som fungerende partisjef, for så å bli formelt valgt på sosialdemokratenes landsmøte neste år.
Den forrige partilederen, Håkan Juholt, trakk seg som ventet sist helg, etter hardt press. Han ledet partiet fra 26. mars 2011 og overtok etter at Mona Sahlin gikk på et valgnederlag i Sverige året før. Juholt lyktes aldri med noen «redningsoperasjon».
- Jeg opplever en sterk intern støtte, men kjenner at Socialdemokraterna har mistet betydelig støtte utenfor partiet, sa Juholt, som innrømmet å ha gjort feil.
Slik har utviklingen vært for partiet i riksdagsvalgene:
Fosterbarn
Löfvén er født i Stockholm, men ble bare ti måneder gammel, sendt til et
fosterhjem i Sunnersta i Ådalen fordi hans biologiske mor ikke kunne ta seg
av ham.
Siden 1. januar 2006 har den nye partiprofilen vært leder av IF Metall.
Medlemsfall
I 1990 var antall medlemmer i partiet hele 1.034.000, takket være
kollektive medlemskap. Ordningen ble avskaffet ved årsskiftet 1991/1992, og
medlemstallet ble korrigert til 259.000 individuelle medlemmer. Fram til
1999 hadde antallet blitt redusert til 177.000 - og i 2003 til 143.407. I
2006 hadde partiet vel 125.000
medlemmer.