Helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen stoppet rekrutteringskampanje i Akershus universitetssykehus, skriver VG og Dagsavisen.
Foto: Krister Sørbø / NTB scanpix
Helseministeren hindret sykehus i å ansette leger
Tjenester
Så enkelt kan du søke forbrukslån
Mest lest
Verdens 100 beste hockeyspillere
- Er de helt korka?
Siste nytt
mestdelt.no
Få de mest delte nyhetene fra de største avisene i inn- og utland
- Del på Twitter
-
Tips en venn om denne artikkelen
- Send oss ditt tips
Tjenester
Superkortet du må skaffe deg
Ahus ville ha flere leger før utvidelsen, Anne-Grete Strøm-Erichsen sa nei.
Akershus universitetssykehus manglet personell før utvidelsen i fjor, og ville i 2010 utlyse 750 stillinger i en landsomfattende kampanje. Men helseministeren skal ha grepet inn og stoppet kampanjen.
Både VG og Dagsavisen skriver at helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen grep inn og stoppet rekrutteringskampanjen kort tid før den skulle settes i gang.
- Dette gjorde fjoråret svært vanskelig, sier sykehusdirektør Hulda Gunnlaugsdottir. Hun viser til at sykehuset ble bedt om å annonsere internt istedenfor, noe som ikke ga det ønskede resultat og førte til stor personalmangel.
I møtereferatet som Dagsavisen har fått tilgang på, står det at annonseringen ble stoppet fra øverste hold.
«Ekstern utlysning av restbehov v/Ahus ble stanset etter initiativ fra statsråden. Også distriktsinteresser (Helse Nord) engasjerte seg. Det legges nå opp til at stillingene i stedet lyses ut internt i de to foretakene OUS og Ahus», heter det blant annet i notatet. (©NTB)
- Del på Twitter
-
Tips en venn om denne artikkelen
- Send oss ditt tips
