RING: 02060 E-POST: 02060@nettavisen.no
Ønsker du å sende video eller andre dokumenter? Benytt 02060@nettavisen.no
Kontakt oss
Foto: Johannessen, Sara (SCANPIX)

Så dyrt er det å være lat

Sist oppdatert:
Spar hundrevis av kroner på handle godteriet på riktig sted. Se prisforskjellene.

(SIDE2:) Mange av oss handler godteri i kiosken istedenfor i butikken, noe som betyr en betydelig prisforskjell. Vi tok runden ut i kioskene og butikkene og sammenlignet prisene.

Få nytt fra Side2: Klikk her!

Store prisforskjeller
Deli De Luca er testens dyreste kiosk. Den hadde alt vi trengte på listen, men prisene er skyhøye. Her må man ut med 27 kroner for en halvliter med Coca Cola og handlekurven kom på hele 277,50 kroner da vi hadde handlet det vi skulle. Er det virkelig verdt og betale så mye ekstra bare for å slippe køen på matbutikken? Narvesen hadde også høye priser, men ikke et komplett vareutvalg blant de varene vi undersøkte. Narvesen var dog 10 kroner billigere på en liten pose Smash i forhold til Deli de Luca.

Billigst med godis på Rema
Det er Rema 1000 som har testens billigste handlekurv. Her får du alt på listen til en rimelig penge. Rema har testens billigste godteri, og den samme handlekurven kom på 165,70 kroner. Meny har testens billigste Coca Cola og peanøtter, men siden prisen på Cheeze doodles og Smash er så høy, rekker det ikke helt til topps.

Har du likevel ingen matvarebutikk nær deg, er det Mix som kommer billigst ut av kioskene, tett etterfulgt av 7/11. Men også her ble handlekurvene dyre, og ingen av butikkene hadde Godt & Blandet.

Under kan du se prisforskjellene:

Rema

Rimi

Kiwi

Meny

Narvesen

Mix

7/11

Deli deLuca

Cola 0,5 liter

13,50

14,90

13,90

13,90

26,-

25,-

25,-

26,-

Cuba

10,50

10,50

11,40

11,-

16

16,-

16,-

18,-

Maarud lettsaltet chips

21,50

22,70

21,90

22,-

-

35.-

34,-

22,-

Iskaffe Tine

14,20

15,20

14,90

16,50

22,-

20,-

22,-

22,-

Polly peanøtter

19,-

20,90

19,90

12,50

29.-

22,-

21,-

22,-

Smil sjokolade

14,-

14,90

14,90

14,50

22.-

21,-

22,-

22,-

Cheeze Doodles

27,50

28,40

28,90

29,90

-

44,-

27,-(*)

35,-

Smash, pose

42,50

43,50

44,90

44,90

30,-(*)

33,-(*)

-

40,- (*)

Godt & Blandet

29,50

32,-

29,90

29,90

27 (*)

-

-

29,- (*)

Fisherman's Friend

11,50

12,40

12,40

-

17,-

17,-

17,-

18

(*) betyr mindre pose

Hvorfor velge kiosken?
Vi lette lenge etter noen som kunne svare på hvorfor mange velger kiosken istedenfor matbutikken. Det var vanskelig å finne noen som kunne gi en kommentar på dette, og de som stilte opp ønsket å være anonyme:

- Jeg orker ikke køen på matbutikken, sa den ene kioskgjengeren til oss.

Noen mente også at kiosken var det første de la merke til og at det derfor var enklere:

- Man stikker liksom bare innom kiosken.

PS! For moro skyld sjekket vi også prisforskjellene på epler, sånn i tilfelle du skulle få behov for å være litt sunn. På Rema kostet en kilo med epler 11,50. Kjøper du ett eple på Narvesen er prisen 7 kroner, mens man får to for 19 kroner hos Deli de Luca.

Denne artikkelen er skrevet av utplasseringselever fra Roa videregående skole.

Mest sett siste uken

Lik Nettavisen her og få flere ferske nyheter og friske meninger!

sterke meninger

Nettavisen vil gjerne vite hva du mener om denne saken, og ønsker en frisk debatt i våre kommentarfelt. Vær saklig og respektfull. Les mer om Nettavisens debattregler her.

Gunnar Stavrum
sjefredaktør

comments powered by Disqus

Våre bloggere